TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 14:05   Güncelleme : 31-03-2021 14:05

Kia’nın EV6 büyük hayalleri olan küçük bir elektrikli otomobil

Kia, Hyundai Ioniq 5 ile bir platformu paylaşan yeni bir elektrikli otomobil olan EV6'yı ortaya çıkardı. EV6, mütevazı popülerliğin aksine, sıfırdan elektrikli olacak şekilde inşa edilecek yeni bir Kia elektrikli araç dalgasının ilkidir. Niro EV.

Kia’nın EV6 büyük hayalleri olan küçük bir elektrikli otomobil

Geçen ayı yeni elektrikli aracıyla dalga geçerek geçirdikten sonra Kia, EV6 hakkında bilinmesi gereken pek çok şeyi ortaya koydu - en azından en pahalı modeller için. Ancak bunların hepsi teaser görüntülerinin alay konusu ile aynı çizgide, yani EV6 canlandırıcı derecede mütevazı bir ayak izine sahip eğlenceli ve hızlı bir elektrikli otomobil olacak.

Kuzey Amerika da dahil olmak üzere bu yılın ikinci yarısında EV6, sıfırdan elektrikli olacak şekilde üretilen ilk Kia otomobili oldu. Mütevazı derecede başarılı Niro EV SUV? Bu, yüksek seviyede, akülerle çalışacak şekilde yenilenmiş bir gazlı otomobildi. Ancak EV6, Kia'nın gelecekteki altı EV'ye güç sağlamak için kullanacağı şey üzerine inşa edildi. E-GMP adı verilen aynı platform, ana şirket Hyundai tarafından Ioniq 5 EV'ye ve gelecekteki diğer elektrikli araçlara güç sağlamak için kullanılıyor. (Aynı zamanda, görüşmeler kesintiye uğramadan önce Apple'ın ilgilendiği şey olduğu da iddia ediliyor.)

En uçta yaklaşık 300 mil

Tüm bunlar EV6'nın Kia için oldukça önemli bir otomobil olduğunu söylüyor. Bu nedenle şirket, çekici özellikler ve önde gelen teknolojilerle dolu olmasını sağladı. Ancak yine de menziliyle alıcıları uçurmayacak.

Grid View

EV6, arkadan çekişli ve dört tekerlekten çekişli konfigürasyonlarda mevcut olacak ve Kia, onu standart menzilli (58kWh) veya uzun menzilli (77.4kWh) pil paketleriyle donatacak .

Bu, bir EPA menzilinin muhtemelen biraz daha az olacağı, belki de 300 milin altında olacağı anlamına gelir. Kia, diğer yapılandırmalar için aralık tahminleri sağlamadı.

Gerçek dünya sonuçlarına bağlı olarak, bu büyüklükteki bir pil paketinin verimi oldukça iyidir. Ancak Kia’nın sadece bu bir aralık rakamını destekliyor olması, yani EV6’nın diğer tüm sürümlerinin muhtemelen daha az alacağı anlamına geliyor. Yine de günlük sürüş için yeterli, ancak elektrikli otomobilin bazı versiyonları uzun yol yolculuklarına pek uygun olmayacak.

Kia'nın bunu telafi etmesinin bir yolu, en azından şu anki durumuna göre çok hızlı şarj etmektir. elektrikli araçlar. E-GMP platformu, Porsche Taycan'da olduğu gibi 800 voltluk pil paketleri kullanır ve bu da bir EV6'yı yalnızca 18 dakikada yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj etmeyi mümkün kılar.

Bir diğeri, en azından AWD varyantları için performanstır. EV6'nın dört tekerlekten çekişli GT versiyonu en üst düzey özelliktir ve yalnızca uzun menzilli pil ile birlikte gelir. Birleştirilmiş 430kW veya yaklaşık 576 beygir gücü üretmek için iki motor kullanır ve sadece 3,5 saniyede 0'dan 100 kilometreye (62 mil / saate) çıkabilir.

Kia, EV6'nın 3,6kW'a kadar güç üretebileceğini söylüyor - 55 inçlik bir TV'ye ve klimaya 24 saatten fazla güç sağlamak için yeterli. Yeni hibrit Ford F-150’nin isteğe bağlı yerleşik şarj cihazının 7.2kW versiyonu kadar güçlü değil, ancak yine EV6 bu gücü üretmek için gaz kullanmıyor ve çok daha ucuz olacak. Kia, pilin de yüzde 35'ten fazla dolu olduğu sürece EV6'nın 1.600 kilograma (yaklaşık 3.500 pound) kadar çekebileceğini söylüyor.

EV6'yı her şeyden daha farklı kılacak şey dış stili. Kia buna bir geçit diyor ki bu yanlış değil. Ama aynı zamanda büyük hatchback titreşimleri de var. Bazı arka açılardan Polestar 2'ye benzerlik gösteriyor. Yandan, daha uzun, daha acımasız bir Ioniq 5. Şu anda Kia'nın serisini oluşturan birçok SUV gibi kesinlikle neşeli veya mütevazı değil. Aksine, gösterişli olmadan agresiftir; göz alıcı değilse de göz alıcı. Giderek daha fazla büyük, şişirilmiş araçlarla dolu bir dünyada EV6, yeni bir soluk - kullandığı E-GMP platformu Kia ve Hyundai için daha büyük araçlara güç sağlayacak olsa bile.

İlgili

Hyundai'nin elektrikli Ioniq 5 crossover'ı kamp konusunda en iyi arkadaş olabilir

EV6'nın iç mekanı daha tanıdık.

Ayrıca sürücünün görüş alanına bilgileri yansıtan artırılmış gerçeklik uyarı ekranı da vardır. Kia, bunların hepsinin kablosuz olarak güncellenebileceğini vaat ediyor ve önyükleme için gelişmiş sürücü yardım özellikleri var. Aksi takdirde, EV6'nın içi bir Kia'nın içi gibi görünür.

Kia EV6, bazı açılardan, şirketin elektrikli araçlar dünyasına başka türlü sağlam ilk girişinin cesur bir yeniden yapımı gibi görünüyor. Ancak Kia'nın EV6 hakkında paylaştıkları, neredeyse atladıkları kadar önemli. Çeşitli konfigürasyonların fiyatlandırması hakkında bir kelime yok ve Kia, kesinlikle daha uygun fiyatlı modeller için spesifikasyonları da uygun bir şekilde dışarıda bıraktı. Böylesine önemli bir araba için hala oldukça fazla gizem var.

.