TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 18-03-2021 14:24   Güncelleme : 18-03-2021 14:24

Komplo teorisyenleri ve beyaz üstünlükçüleri hücre kulelerini hedef alarak "korkuyu kışkırtmak" istiyor

Intercept tarafından New York Polis Departmanından alınan bir istihbarat raporu, beyaz üstünlükçüler ve neo-Naziler gibi aşırılık yanlısı grupların giderek hücre kulelerini hedef aldığını söylüyor. Rapor, kritik altyapıyı bozarak bu grupların hükümete güvensizliği körüklemek istediklerini söylüyor.

Komplo teorisyenleri ve beyaz üstünlükçüleri hücre kulelerini hedef alarak

The Intercept'te yer alan New York Polis Departmanı'nın dahili bir raporuna göre cep telefonu kuleleri, "korkuyu kışkırtmak, temel hizmetleri aksatmak ve ekonomik zarara neden olmak" isteyen komplo teorisyenleri, neo-Naziler ve beyaz üstünlükçüler tarafından giderek daha fazla hedef alınmaktadır. .

NYPD İstihbarat Bürosu tarafından 20 Ocak'ta yayınlanan rapor, fiber optik kabloları kesen ve yedek pilleri kablosuz sitelerden kaldıran bireyler de dahil olmak üzere ABD telekom altyapısına yapılan son zamanlarda yapılan bir dizi saldırıya değiniyor. The Intercept tarafından paylaşılan raporun bölümleri, bu saldırılara açıkça siyasi motivasyonlar atfetmiyor.

Raporda yer alan en yüksek profilli saldırı, dışarıda bir bomba patlatan Anthony Quinn Warner'ın vakası. 2020 Noel gününde Nashville, Tennessee'de bir AT&T binası. Bununla birlikte, bu hafta FBI tarafından yayınlanan ayrı bir rapor, Warner'ın komplo teorileri ve paranoyadan etkilenmesine rağmen, saldırısının mutlaka herhangi bir "daha geniş ideolojik sebepten" esinlenmediğini söyledi.

Aşırılık yanlısı gruplar, kritik altyapıyı hedef alarak devletin yeteneğini zayıflatmak istiyor

NYPD istihbarat raporu, farklı grupların ABD altyapısına yapılan saldırıları "hükümete karşı genel bir güvensizliği körükleme hedeflerine ulaşmanın etkili bir yolu olarak gördüklerini öne sürüyor . " Bir neo-Nazi sohbet grubunda üyelerin "köprü, demiryolları ve elektrik şebekelerine" yönelik saldırılar önermek de dahil olmak üzere "ülkenin altyapısına saldırarak ABD'deki sivil huzursuzluğun sömürülmesini kuvvetle destekledikleri" bir tartışmadan alıntı yapıyor.

NYPD İstihbarat Bürosu raporu, "Son aylarda, beyaz üstünlük yanlıları, neo-Naziler, aşırı sağcı Telegram grupları ve çevrimiçi komplo teorisyenlerinin tümü, değerli kritik altyapı hedeflerine saldırmayı vurguladılar" diyor.

The Intercept, NYPD'nin istihbarat brifingine ek olarak, 5 ve 6 Ocak 2021'de İç Güvenlik Bakanlığı'nın New York, Batı Virginia ve Tennessee'deki hücre kulelerine yönelik vandalizm hakkında üç rapor yayınladığını not ediyor. İsimsiz bir federal kolluk kuvveti yetkilisi, The Intercept'e, altyapıya yönelik tehditler olağandışı olmasa da, bu kadar kısa sürede üçünün bir arada görülmesinin garip olduğunu söyledi. Özellikle, saldırılar ABD Kongre Binası ayaklanmalarının olduğu gün ve bir gün önce gerçekleşti.

Neo-Naziler ve beyaz üstünlükçülerin oluşturduğu tehditlere ek olarak, hücre kuleleri hem ABD içinde hem de başka yerlerde komplo teorisyenleri tarafından giderek daha fazla hedef alınmaktadır. Geçen yıl, Avrupa'da hücre kulelerine karşı yeni 5G ekipmanının koronavirüsü nüfus arasında yaydığına ve bireylerin bağışıklık sistemlerini zayıflattığına dair yanlış inançlarla bağlantılı bir dizi saldırı yaşandı. İngiltere, Hollanda, İrlanda, Belçika, İsveç, İtalya ve diğer ülkelerdeki düzinelerce site kundakçılık saldırılarıyla hedef alındı. Bu tür saldırılar, 5G karşıtı komplo teorileri tarafından motive edilmiş olsa da, ilk müdahale ekiplerinin işini aksatmak da dahil olmak üzere aşırı sağ grupların istediği sonuçların aynısını elde ettiler.

NYPD, The Intercept tarafından görülen raporun gerçekliğine ilişkin The Verge'in yorumu.