NEDİR
Giriş Tarihi : 21-06-2021 16:37   Güncelleme : 21-06-2021 16:37

Kurban kesilirken hangi dua okunur?

Kurban Bayramı yaklaşırken, okuyucular araştırmaya başladı. Kurban kesilirken hangi dua okunur?

Kurban kesilirken hangi dua okunur?

Kurban Bayramı yaklaşırken, okuyucular araştırmaya başladı. Kurban kesilirken hangi dua okunur?

Hicrî takvimde bulunan Zilhicce ayının 10. gününde başlayarak itibaren dört gün boyunca kutlanan dinî bayramı olan Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Kurbanlıkların özenle seçildiği, maddi durumu yeterli olmayan kişilerin doyasıya et yediği bu mübarek gün, ikinci kez koronavirüsün gölgesinde geçerken, dillerdeki en önemli dua, şüphesiz ki bir an önce milletçe sağlıklı günlere kavuşmak olacak. Kovid-19'a rağmen yüce Allah'ın buyurduğu kurban kesim faaliyetini gerçekleştirmek isteyen Müslümanlar, Kurban kesilirken okunacak dua | Kurban keserken hangi dua okunur? konusunu araştırıyor. İşte detaylar...

KURBAN KESİLİRKEN OKUNACAK DUA
Kurban Bayramı 20 Temmuz’da başlayarak 23 Temmuz’a kadar sürecek. 19 Temmuz (Pazartesi) Kurban Bayramı arifesi de tatil günlerine yarım gün dahil olurken, 4,5 gün resmi tatil olacak.

Bu düzenlemeye göre 16 Temmuz Cuma günü mesai bitiminde başlayacak olan Kurban Bayramı tatili 9 gün sürecek ve 26 Temmuz Pazartesi günü işbaşı yapılacak. Kurban kesme kuralları, dinen şöyle açıklanır:
"Kurban edilecek hayvan, yüzü kıbleye gelecek şekilde eziyet edilmeden yatırılır, gerekiyorsa ayakları bağlanır ve aşağıdaki şu dua okunur.

Kurban kesileceği yere eziyet verilmeden götürülür. Hayvanın yüzü ve ayakları kıbleye gelecek şekilde sol tarafı üzerine yatırılır. Sağ arka ayağı serbest bırakılarak, diğer üçü bağlanır ve kıbleye karşı durularak şu âyetler kurban sahibi veya vekili tarafından okunur:
Okunuşu: "İnnî veccehtu vechiye lillezî fataras semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn."

Anlamı: "Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim."

(el-En’âm, 162)

Okunuşu: “İnne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn.”

Anlamı: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.”
Bu ayetlerden sonra,

Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd şeklinde tekbir getirillir ve BİSMİLLÂHİ ALLÂHÜ EKBER denilerek hazırlanan keskin bıçak hayvanın boynuna çalınır. Damar ve borular tamamen kesilerek kan iyice akıtılır.

Hayvan böylece kesildikten sonra tamamen canı çıkıncaya kadar beklenir. Sonra kafası tamamen kesilir. Ve usûlüne uygun olarak hayvanın derisi yüzülür. Karnı açılır, iç organlar çıkarılır ve gövde ve etler parçalanır.
Hayvan tamamen ölmeden kafa ve ayaklarını koparmak, derisini yüzmeğe kalkmak, kıbleden çevirmek veya hayvana azab vermek mekruhtur. Kurbanın, sahibi tarafından kesilmesi menduptur. Başkasına da kestirilebilir.