TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 16-03-2021 13:50   Güncelleme : 16-03-2021 13:50

Kuş, 150 milyon dolarlık devasa harcama ile Avrupa'da boyutunu ikiye katlayacak

Bird, 150 milyon dolarlık devasa bir yatırımın parçası olarak elektrikli scooter paylaşım hizmetini 50 yeni şehre taşıyarak Avrupa'daki ayak izini ikiye katlayacak.

Kuş, 150 milyon dolarlık devasa harcama ile Avrupa'da boyutunu ikiye katlayacak

Bird, Avrupa'da büyük bir genişleme için 150 milyon dolar harcayacağını söylüyor. Santa Monica merkezli scooter paylaşım şirketi, mevcut pazarlarında filosunu büyütmenin yanı sıra, bataryalı iki tekerlekli araçlarını önümüzdeki aylarda kıtadaki 50 yeni şehre getireceğini duyurdu. Hareket, scooter paylaşımının devam eden COVID-19 salgını sırasında Avrupa'da güçlü bir şekilde performans göstermeye devam etmesiyle geldi.

Bu yeni girişimin denetlenmesine yardımcı olmak için Bird, iki çalışanı yönetici ekibine terfi ediyor: Renaud Fages, küresel operasyonların başına atandı; ve Brendan O’Driscoll, hem Bird’ün küresel ürün stratejisini hem de uygulamasını denetleyen ürün, büyüme ve veri sorumlusu olacak.

"Avrupa lider bir rol oynuyor"

"Avrupa yalnızca mikro EV'leri kucaklamada değil, aynı zamanda şehirlerin kullanımlarını güvenli bir şekilde teşvik etmek için yeniden tasarlanmasında da öncü bir rol oynuyor," diyor Bird'ün kurucusu ve CEO'su Travis VanderZanden

Bird, 150 milyon dolarlık yatırımının bir kısmının, "araçlar için yeni nesil geri dönüşüm ve ikinci yaşam uygulamalarını uygulamaya, sektör lideri öz sermaye programlarına yatırım yapmaya ve dünya genelinde ortaklıkları güvence altına almaya harcanacağını söyledi. bölgesi, tüm Avrupalılar için ulaşımı iyileştirmek üzere tasarlandı. ”

Bird, 2019'da Paris'e ilk gelişinden bu yana, daha sağlam bisiklet yolları ağı ve daha az bağımlı bir kültürle Avrupa'da büyük bir büyüme potansiyeli gördü. şahsen sahip olunan araçlar. Bird, Ocak 2020'de Avrupa ve Orta Doğu'nun önde gelen elektrikli scooter kiralama şirketi Circ'i satın aldı. Ve şirket şu anda kıtada 50'den fazla şehirde faaliyet gösteriyor, yani bu yeni yatırım, Bird'ün mevcut ayak izinin iki katına çıkacağını temsil edecek.

Ancak şirket de bir dizi aksaklık yaşadı. Bird, nihayetinde Paris'teki scooter'larını kullanma izninden birini kazanmadı, ne de Londra'da bir lisans alma yolunda ilerliyor gibi görünüyor.

Bird, şirketin eski scooterlarını küçük operatörlere sattığı ve her sürüşten bir pay aldığı franchising programından elde ettiği gelire giderek daha fazla bağımlı hale geldi. OneZero'nun geçen yıl bildirdiğine göre, Kuş Platformu adı verilen program bazı operatörlerin derin borca ​​düşmesine neden oldu. Şirket o zamandan beri Bird Platform'u İsviçre ve Estonya gibi ülkelerde başlattı ve Bird'ün işgücü ve sermaye harcamalarını azaltacağını ümit eden yatırımcıları alkışladı.

Ocak ayında The Information, Bird'ün mevcut yatırımcılarından bazılarının 100 milyon dolardan fazla dönüştürülebilir borcu elde etmek için bir anlaşmaya yaklaştığını bildirdi. Sonunda hisse senedine dönüştürülebilecek olan borç, Bird'ün hisse senetlerini önceki para toplama turlarından daha düşük bir fiyattan satmaktan kaçınmasına yardımcı olacaktı.

Şirket ayrıca doğrudan tüketiciye satışlarını ikiye katlayarak 599 Dolarlık Bird Air'i geçen yıl tanıttı.