TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 16:44   Güncelleme : 31-03-2021 16:44

Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3 incelemesi: Farklı bir ThinkPad

Lenovo, yeni bir işlemci ve yeni bir grafik kartı ile Lenovo ThinkPad X1 Extreme'in üçüncü neslini piyasaya sürdü. Modelimiz bir GTX 1650 Ti Max-Q içerir.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3 incelemesi: Farklı bir ThinkPad

ThinkPad X1 Extreme Gen 3, baştan sona bir ThinkPad'dir. Klavye çıkıntısı, ayrı fare düğmeleri ve dağınık kırmızı noktalara sahip tamamen siyah kasa var. (Selefi ThinkPad X1 Extreme Gen 2'yi gördüyseniz, ne aldığınızı bilirsiniz - modeller aynı, farklı çiplerle.)

Ancak bu ThinkPad'in benzersiz bir özelliği var her gün görmüyorsunuz: bir OLED ekran. Bu, ayrık GPU ile birleştiğinde, X1 Extreme Gen 3'ü ThinkPads'in geleneksel olarak hakim olduğu iş dizüstü bilgisayar alanının dışına ve ultra taşınabilir içerik oluşturma makineleri için kalabalık pazarın içine yerleştirir. Bu rakipler arasında, X1 Extreme'in paketin tepesine ulaşmasını engelleyen bazı önemli dezavantajları var. Ancak, ThinkPad'leri tahtada bu kadar baskın yapan özellikleri hala içeriyor ve bu kesinlikle onun için bir izleyici kitlesi olduğu anlamına geliyor.

Diğer ThinkPads gibi, X1 Extreme de çeşitli fiyat noktaları için özelleştirilebilir. Tüm konfigürasyonlarda bir Nvidia GeForce GTX 1650 Ti Max-Q bulunur. Temel model 2.734 $ 'dır (şu anda çok daha makul bir 1.640 $' a indirilmiştir) ve bir Core i5-10400H, 8GB RAM, 256GB depolama alanı, 1920 x 1080 dokunmatik olmayan ekran ve standart bir 720p HD web kamerası içerir.

Test yapılandırmam ortada; Core i7-10850H, 1 TB depolama, 32 GB RAM ve OLED dokunmatik ekran içerir. 4.111 ABD Doları tutarında bir MSRP'ye sahip ancak şu anda 2.466 ABD Doları olarak listeleniyor. Bazıları diğerlerine bağlı olsa da, özelliklerin çoğunu beğeninize göre değiştirebilirsiniz; örneğin, taban ekranı olmayan tüm modeller IR kamera ile birlikte gelir.

Lenovo Thinkpad X1 Extreme Gen 3 incelememiz

Verge Score 10 üzerinden 7

İyi Şeyler

Olağanüstü klavye 4K OLED ekran seçeneği Çok sayıda bağlantı noktası Sağlam ThinkPad kasası

Kötü Şeyler

Mükemmel olmayan pil ömrü Hayranlar elde eder 16: 9 sundukları için yüksek fiyatlı Lenovo'dan 1.640.40 dolara satın alın

Bu model kesinlikle çarpıcı iki özelliğe sahiptir. İlki klavye. ThinkPads genellikle harika klavyelere sahiptir ve bu bir istisna değildir. Olası Dell XPS 15 istisna olmak üzere, bu yıl bir iş istasyonu dizüstü bilgisayarında denediğim en sevdiğim klavyelerden biri. Tuşların rahat bir dokusu ve çok gürültülü olmadan çok fazla seyahat etmesi gerekiyor. Yazma deneyimi, daha düz dizüstü bilgisayar tuşlarından ziyade mekanik klavyeye daha yakın hissettiriyor.

Destenin üstünde bir dizi kullanışlı kısayol tuşu var. X1 Extreme'de yeni olan, uzaktan çalışmaya göre uyarlanmış üç düğmedir: F9 bildirim merkezini açar, F10 çağrıları yanıtlar ve F11 çağrıları sonlandırır. Sesi ve mikrofonu kesmek, uçak modunu değiştirmek ve ses ve parlaklığı ayarlamak için de tuşlar var.

Lenovo Thinkpad X1 Extreme Gen 3'ün sol tarafındaki bağlantı noktaları. Bağlantı noktalarında iki USB 3.2 Gen 1, iki Thunderbolt 3, bir HDMI 2.0, bir SD yuvası, bir birleşik ses jakı ve isteğe bağlı bir Nano-SIM kart yuvası bulunur.

Klavye hakkında hızlı bir şey: Fn ve Ctrl tuşları, çoğu klavyede bulacağınız konumlardan değiştirilir. ThinkPad klavyeleri sonsuza dek böyle tasarlandı ve tuşları BIOS aracılığıyla veya isterseniz Lenovo'nun yardımcı programıyla yeniden eşleştirebilirsiniz. Ancak normal bir ThinkPad kullanıcısı değilseniz veya bu makine ile kişisel bir dizüstü bilgisayar arasında geçiş yapacaksanız, ayarlamanın zaman alacağını (veya yanlış etiketlenmiş anahtarları kullanacağınızı) belirtmek gerekir.

İkinci göze çarpan özellik, 15,6 inç 4K OLED paneldir. SRGB spektrumunun yüzde 100'ünü, Adobe RGB'nin yüzde 100'ünü ve P3'ün yüzde 100'ünü kapsar. (Temel olarak, kolorimetremizi en üst düzeye çıkardı.) Panel, mükemmel kontrastla keskin ve canlıdır. Lenovo'nun Display Optimizer'ı ile HDR'yi destekleyen akış içeriğini izleyebilir ve çeşitli renk profilleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Yapı kalitesi bir başka güçtür. ThinkPad kardeşlerinin çoğu gibi, X1 Extreme de oldukça dayanıklıdır. Klavyede veya kapakta esneme yok ve Lenovo, titreşimlere, darbelere, aşırı sıcaklıklara, neme ve benzerlerine karşı direnç açısından "12 askeri sınıf sertifika yöntemi ve 20'den fazla prosedür" ile test edildiğini söylüyor. Dizüstü bilgisayar bunu taşınabilirlikten ödün vermeden başarır. Kalın tarafta 0,74 inç - ancak 4 pound, Dell XPS 15 ve MacBook Pro 16 dahil olmak üzere birçok rakibinden daha hafif.

Lenovo Thinkpad X1 Extreme Gen 3 hafifçe sağa doğru açılı , açın. Ekranda sağda Lenovo logosu ile bir dış mekan gece manzarası görüntülenir. Lenovo, çok katmanlı karbon fiber üst kapağın" dayanıklılık ve ağırlık avantajları sağladığını "söylüyor.

Şasi, hoş bir dokuya sahip siyah bir yüzeye sahip.

Kapak, Dell XPS 15'teki karbon fiber avuç içi dayanaklarına benzer görünen ve bu hissi veren benzersiz bir karbon fiber örgü desenine sahiptir. (Bu yalnızca UHD modellerinde mevcuttur). Lenovo, bu malzemenin alüminyum ve diğer yaygın kasa malzemelerinden daha hafif ve daha dayanıklı olduğunu söylüyor. X1 Extreme'in yüksek fiyat etiketinin nedenlerinden biri de bu olabilir. Thinkpad X1 Extreme Gen 3 sola açılı, açık. Ekran, üzerinde Lenovo logosu bulunan bir gece dış mekan sahnesini görüntüler. Sağ Taraf. Cortana ile birlikte çalışan çift uzak alan mikrofonu var.

Yapıyla ilgili bir not: Kapak ve kasa şimdiye kadar gördüğüm en kötü parmak izi mıknatısları değil ama onları alıyorlar. Birkaç günlük kullanımdan sonra klavye destesi oldukça kirliydi.

Son olarak, X1 Extreme uzaktan toplantılar için bazı yararlı özelliklerle birlikte gelir. Çift mikrofonu Lenovo’nun Vantage yazılımında çeşitli ayarlar (ses tanıma, tek başına aramalar ve konferans görüşmeleri dahil) için optimize edebilirsiniz.

Ve stereo hoparlörler gayet iyi, duyulabilir ancak istisnai olmayan perküsyon ve bas ile distorsiyonsuz ses sağlıyor. Önceden yüklenmiş Dolby Access yazılımında özel ekolayzer profilleri oluşturabilir ve ayrıca ses, müzik, filmler ve oyunlar gibi senaryolar için ön ayarları değiştirebilirsiniz.

DEVAM ETMEYİ KABUL EDİN: LENOVO THINKPAD X1 EXTREME GEN 3

Artık her akıllı cihaz, kullanmadan önce bir dizi şart ve koşulu - kimsenin gerçekten okumadığı sözleşmeleri - kabul etmenizi gerektiriyor. Bu anlaşmaların her birini okuyup analiz etmemiz imkansız. Ancak, cihazları incelerken tam olarak kaç kez "kabul et" seçeneğine basmanız gerektiğini saymaya başladık, çünkü bunlar çoğu insanın okumadığı ve kesinlikle pazarlık yapamayacağı anlaşmalardır.

Kullanmaya başlamak için Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3, aşağıdakileri kabul etmeniz gerekir:

Bölgeniz ve klavye düzeniniz için bir talep Windows 10 lisans sözleşmesi, Lenovo gizlilik bildirimi ve Lenovo sınırlı garanti PIN'i

​​Ayrıca şunu da söyleyebilirsiniz aşağıdakilere evet veya hayır:

Wi-Fi Microsoft hesabı (çevrimdışı kalırsanız atlanabilir) Windows Hello yüz tanıma ve parmak izi tanıma özelliğini kullanın Gizlilik ayarları (konum, Cihazımı Bul, tanılama verilerini paylaşma, mürekkep oluşturma ve yazma, özel deneyim, reklam kimliği) Microsoft'un Cortana için konum ve konum geçmişi, kişiler, ses girişi, konuşma ve el yazısı kalıpları, yazma geçmişi, arama geçmişi, takvim ayrıntıları, Microsoft hizmetlerinden içerik ve iletişim geçmişi, mesajlar dahil olmak üzere kişisel bilgileri toplamasına izin verin es ve uygulamalar.İleri geri tıklanması kolay fiziksel bir gizlilik kapağı vardır. Windows Hello yüz tanıma özelliğine sahip X1 Extreme'de oturum açmanın yanı sıra klavye desteğinin yan tarafındaki, kurulumu hızlı olan ve genellikle beni tanımakta zorlanmayan bir sensör üzerinde eşleştirme parmak izi okuyucusu ile oturum açabilirsiniz.

Tüm bunlar ThinkPad X1 Extreme Gen 2'ye benziyor - göze çarpan pek bir değişiklik yok. Gen 3’ün yükseltmeleri içeride. Altı çekirdekli 10. Nesil Intel işlemciye ve selefinin 9. Nesil Intel işlemciye ve GeForce GTX 1650 Max-Q'ya sahip olduğu bir Nvidia GeForce GTX 1650 Ti Max-Q'ya sahip.

Core i7-10850H, özellikle AMD’nin son H serisi yongaları ile karşılaştırıldığında, piyasadaki en canavarca işlemci değil. Ancak Intel’in vPro platformunun işletmeye özgü faydalarını sağlıyor ve elektronik tablolar, e-postalar, Slacking ve diğer genel ofis işleri yığınlarımla iyi bir iş çıkardı.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3 teknik özellikleri (incelendiği gibi)

İşlemci: Intel Core i7-10850H RAM: 32 GB Depolama: 1 TB SSD Grafik: Max-Q tasarımlı Nvidia GeForce GTX 1650 Ti Ekran: 15,6 inç dokunmatik ekran (3840 x 2160), 16: 9 Bağlantı Noktaları: iki USB 3.2 Gen 1 (biri her zaman açık), iki Thunderbolt 3 (Güç Dağıtımı ve DisplayPort ile), bir HDMI 2.0, bir SD Kart okuyucu (UHS-II'yi destekler ), bir mikrofon / kulaklık birleşik jakı, isteğe bağlı Nano SIM kart yuvası Kamera: 720p Ağırlık: dört pound (1,81 kg) Boyutlar: 14,24 x 9,67 x 0,74 inç İşletim sistemi: Windows 10 Pro

Benzer şekilde, GTX 1650 Ti Max-Q orta seviye bir grafik kartıdır - ciddi oyunlar veya yüksek verimli profesyonel video düzenleme için kullanmak isteyeceğiniz şey bu değildir.

Test modelim, gerçek dünyadaki Premiere Pro görevlerindeki yeterliliğini test eden PugetBench for Premiere Pro'da 386 puan aldı. Bu, en iyi rakipler arasında utanç verici bir puan değil, ancak harika da değil. Sistem, aynı GPU'ya sahip Dell XPS 15'ten ve AMD Radeon Pro 5300M'ye sahip altı çekirdekli MacBook Pro'dan gördüğümüz puanlar altında geliyor. Ve tabii ki, RTX 3060'a sahip daha düşük fiyatlı Gigabyte Aero 15 gibi daha güçlü Nvidia yongalarına sahip içerik üretici makinelere kapılıyor.

Yoğun içerik çalışması yapacaksanız, hayranları duymaya hazırlanın. Chrome'da zıplarken bile, oldukça sık duyulabiliyordu. Artı tarafta, işlerini yaptılar: dizüstü bilgisayarın alt kısmı, klavyesi, dokunmatik yüzeyi, avuç içi dayanakları ve menteşesi soğuk kaldı.

Thinkpad X1 Extreme Gen 3'ün klavyesi ve dokunmatik yüzeyi yukarıdan. Lenovo, ThinkPad'in" Hızlı Şarj "özelliği ile 60 dakikada yüzde 80'e kadar şarj edebileceğini söylüyor.

Burada yaptığınız bir başka ödün, pil ömrüdür.

Bunun bir fark yaratıp yaratmayacağını görmek için Chrome kullanmadan bir deneme yaptım; olmadı. Ve bu sonuç aslında biraz yüksek gibi görünüyor - Tom's Hardware, sentetik bir akış karşılaştırmasında iki saat 19 dakika daha da özlü oldu.

4K ekrana ve ayrı bir GPU'ya sahip bir makinenin tüm gün dayanması beklenmedik bir durum değildir. Ancak hem OLED ekrana hem de daha güçlü bir grafik kartına sahip olan Gigabyte Aero 15'ten daha fazla enerji aldım. Ve eğer yüksek çözünürlüklü ekrana ihtiyacınız yoksa (ki çoğu insan bunu yapmaz), Dell XPS 15 (hala olağanüstü bir ekrana sahip) iş akışımda bir saat daha uzun sürdü, meslektaşım Dieter Bohn ise sekize kadar çıktı MacBook Pro'nun dışında saatler. X1 Extreme ile ilgilenen ve her zaman takılı olmamasını tercih eden kişiler bir FHD (1080p) modelini düşünmelidir.

Thinkpad X1 Extreme Gen 3, bir dış mekan kaya levhasında açılıyor. Ekran, sağ tarafında Lenovo logosu ile bir dış mekan gece sahnesini gösteriyor. Baştan aşağı bir ThinkPad.Her ikisinin de göz kamaştırıcı ekranları, düzgün çipleri, sağlam yapısı, gürültülü hayranları ve vasat pil ömrü var. Her ikisinde de sınıfının en iyisi klavye ve dokunmatik yüzeyler, ortalama web kamerası ve hoparlörler var.

Ancak bir ThinkPad ve bir XPS hala çok farklı makinelerdir ve daha önce herhangi bir dizinin üyesini kullandıysanız, hangisini tercih ettiğinizi muhtemelen biliyorsunuzdur. Farklı görünümleri ve farklı hisleri var. ThinkPad, daha fazla bağlantı noktası ve daha büyük çerçevelerle biraz daha hafif ve biraz daha kalındır. XPS biraz daha güçlüdür, ancak ThinkPad ekstra iş özelliklerine sahiptir.

XPS, düşük fiyatı nedeniyle çoğu tüketici için daha erişilebilir bir modeldir. Ve özellikle X1 Extreme’in daha zayıf çipleri ve zayıf pil ömrü, bu kadar yüksek bir fiyata yutulması zor haplardır. Ancak X1 Extreme için hala bir pazar var ve bir ThinkPad'in benzersiz avantajları için biraz güç, biraz para ve biraz pil ömründen ödün vermek istiyorsanız, muhtemelen içine düşersiniz.

Fotoğrafçılık, Monica Chin / The Verge

.