TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:08   Güncelleme : 21-02-2021 00:08

Linux, Mars'a ulaştı

Az önce Mars'a inen keşif aracı Perseverance, Linux'ta çalışan Ingenuity adlı ayrı bir helikopter taşıyor.

Linux, Mars'a ulaştı

Dün NASA, Mars'a Perseverance adında bir keşif aracı indirdi. Ben, 2 milyon kişiyle birlikte inişi YouTube'da canlı olarak izledim. Güzeldi. Demek istediğim, işte bu küçük robot züppe uzayın çoraklığı boyunca milyonlarca ve milyonlarca kilometre yol kat etti ve şimdi Mars'ta fotoğraf ve bilimsel örnekler çekiyor! (Azim, Kızıl Gezegen'in yüzeyindeki büyük kardeş Curiosity'ye katılır. Umarım birlikte güzel vakit geçirirler!)

Her durumda, Perseverance uzayın genişliğini tek başına geçmedi. Yaratıcılık, küçük bir helikopter, yolculuk için etiketlenmiş. Öncelikle bir teknoloji gösterimi olduğu için, Ingenuity’nin kaderi, Dünya dışındaki herhangi bir gezegende ilk güçlendirilmiş uçuşu denemek ve umarım gelecekteki Mars görevlerinin planı olmaktır. Aynı zamanda Linux üzerinde de çalışıyor.

İşte Yaratıcılık! Image: Wikipedia

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) ile yaptığı röportajda NASA Jet Tahrik Laboratuvarı'nın (JPL) kıdemli mühendisi Tim Canham, "Bu ilk kez Mars'ta Linux uçuracağız," dedi. "Kullandığımız yazılım çerçevesi, JPL'de küpler ve enstrümanlar için geliştirdiğimiz bir çerçeve ve birkaç yıl önce onu açık kaynaklı hale getirdik." Adı F ’(" F üssü "olarak okunur). Açık kaynak olması, JPL'nin yaptığı aynı yazılımı kullanarak burada Dünya'da Linux ile uçmak istiyorsanız, kesinlikle yapabilirsiniz anlamına gelir.

"Bu bir tür açık kaynaklı zafer, çünkü açık kaynaklı bir işletim sistemi ve açık kaynaklı bir uçuş yazılımı çerçevesi ve isterseniz raftan satın alabileceğiniz ticari parçalar uçuruyoruz Canham, bir gün bunu kendiniz yapmak için ”dedi.

Breaking: Mars, Linux çalıştıran daha fazla bilgisayara sahip ikinci gezegen oluyor Windows'tan daha. pic.twitter.com/bsx0HukK9P

— @mikko (@mikko) 19 Şubat 2021

Harika şeyler. Perseverance, Curiosity ve Ingenuity'nin Mars yüzeyinde yeni bir yuva bulmuş olması harika. Yine de uzayın insan yaşamına oldukça elverişsiz olduğunu düşünmeme rağmen, yine de insanları oraya yerleştiriyoruz.