TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 13-02-2021 23:08   Güncelleme : 13-02-2021 23:08

Minneapolis, yüz tanıma yazılımının polis departmanı tarafından kullanılmasını yasakladı

Minneapolis, polis departmanı ve diğer şehir kurumları tarafından yüz tanıma yazılımının kullanılmasını yasaklayarak, bu tür teknolojinin kullanımını sınırlamak veya sona erdirmek için hareket eden ABD şehirleri listesine ekledi.

Minneapolis, yüz tanıma yazılımının polis departmanı tarafından kullanılmasını yasakladı

Star Tribune'ün bildirdiğine göre Minneapolis Şehir Meclisi, yüz tanıma yazılımının polis departmanı ve diğer şehir kurumları tarafından kullanılmasını yasaklayan bir kararı onaylamak için Cuma günü oybirliğiyle oy kullandı. Yasak, Minneapolis'i kolluk kuvvetleri ve şehir çalışanları tarafından bu tür teknolojinin kullanımını sınırlamak veya sona erdirmek için hareket eden ABD şehirleri listesine ekliyor.

Ancak Minneapolis polis şefi Medaria Arradondo, yaptığı açıklamada Star Tribune'e göre, kendisinden geri bildirim alınmadan oluşturulmuş ve yüz tanıma teknolojisinin "veri gizliliği ve diğer vatandaşların yasal korumalarına uygun olarak kullanılmasının" mümkün olduğuna inandığını söyledi. Yüz tanıma yazılımının yaş, ırk ve etnik önyargılara sahip olduğu tespit edildi ve gizlilik savunucuları, kolluk kuvvetleri tarafından kullanımıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Minneapolis’in kararnamesi, şehir kurumlarının bazı durumlarda muafiyet talep etmesine izin veren bir itiraz süreci oluşturdu.

Minneapolis, polis memurlarından birinin Mayıs ayında bir tutuklama sırasında George Floyd'u öldürmesinin ardından geçen yaz büyük halk protestolarının yapıldığı yerdi. Belediye meclisi, geçen Haziran ayında polis departmanını dağıtma kararı aldı, ancak sonunda, bakanlığın 2021 bütçesini yüzde 5'ten daha az azalttı.

Sosyal medyadan ve diğer web sitelerinden alınan yaklaşık 3 milyar görüntüden oluşan bir veritabanına sahip tartışmalı firma Clearview AI tarafından üretilen yazılım, Minneapolis’in yüz tanıma yasağına dahil edilecek. BuzzFeed News geçen yıl Minneapolis'in Clearview’in yazılımına erişimi olan polis departmanlarından biri olduğunu bildirdi. Clearview ayrıca ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza ve İç Güvenlik Bakanlığı ile sözleşmelere sahiptir.

Diğer şehirler de yüz tanıma yazılımını yasakladı ve Portland teknolojinin hem kamu hem de özel kullanımını engelliyor. Boston, San Francisco ve Oakland da kamu kurumlarının yüz tanımayı kullanmasını yasaklayan yasaları kabul ettiler, ancak Portland özel kullanımı yasaklayan ilk kişi oldu.