TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 23-04-2021 14:16   Güncelleme : 23-04-2021 14:16

Musk 4 Astronotu uzaya gönderdi!

SpaceX'in resmi YouTube kanalı üzerinden gerçekleşen canlı yayında havanan görev roketi anbean bütün detayları aktardı.

Musk 4 Astronotu uzaya gönderdi!

SpaceX'in resmi YouTube kanalı üzerinden gerçekleşen canlı yayında havanan görev roketi anbean bütün detayları aktardı. Canlı yayında nefeslerini tutan yüzbinlerce uzay tutkunu bulunuyor. SpaceX ve NASA, Falcon 9'un, NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ndeki tarihi Fırlatma Kompleksi 39A'dan (LC-39A) Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) Dragon'un ikinci altı aylık görevi oluyor. Falcon 9’un ilk aşaması, Atlantik Okyanusu’nda konuşlandırılacak olan“Of Course I Still Love You” uçağı gemisine inecek. 24 Nisan Cumartesi günü, Dragon'un Uluslararası Uzay İstasyonuna otonom bir şekilde inmesi bekleniyor. Görevin başarı ile tamamlandığını bildiren canlı yayında alkışlar da yükseldi. NASA ve SpaceX ekibi bu tarihi ana şahitlik etti. Canlı yayında aynı zamanda dikkat çeken görüntüler de ortaya çıktı. Muhteşem fırlatma görüntüleri dumanlar içinde yükselen roketi daha da etkileyici hale getiriyor. İşte fırlatma anından bir görüntü. Elon Musk da Twitter hesabı üzerinden bu görüntüleri paylaşarak müjdeli haberi verdi. NASA ve SpaceX görevi için nefesler tutulmuş. Canlı olarak yayımlanan görevde astronotlar 6 aylık yolculuğa doğru çıkıyor. Elon Musk'ın SpaceX'i özel şirket olarak NASA gibi devlet kurumu ile ilk kez bir ortaklık kuruyor. Bu noktada gerçekten de önemli bir görev. NASA yeni uçuşları için SpaceX ile bir iş birliğine gitmişti. Elon Musk'ın Twitter hesabı üzerinden duyurduğu ortaklık sonrası, ilk hamle geldi. NASA astronotları Shane Kimbrough ve Megan McArthur, JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronotu Akihiko Hoshide ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Thomas Pesquet, Crew Dragon Endeavour uzay aracına bindi.
 

BUGÜN GERÇEKLEŞİYOR 
Bu uçuş aslında oldukça önemli zira, bir ABD ticari uzay aracının astronotlarla uzay istasyonuna ikinci mürettebat rotasyon uçuşu olacak ve ilk iki uluslararası mürettebat üyesini taşıyan uçuş olacak. Farklı uzay istasyonlarından farklı astronotların yer alacağı uçuş bir süredir planlanıyordu. Astronotlar, Launch Complex 39A'dan SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılacak olan Crew Dragon uzay aracında altı aylık bir bilim görevi için Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidecek. Crew-2 görevinin bugün Türkiye saatiyle yaklaşık 12.00/13.00 arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Dünyanın yaklaşık 400 km yukarısında yer alan uzay istasyonu 24 saatlik yolculuğuna normalde perşembe günü başlayacaktı ancak olumsuz hava koşulları sebebiyle cuma gününe ertelendi. Sonbaharda Dünya'ya dönmeden önce yörüngedeki araştırma platformunda bilim deneyleri ve bakım yapmak için yaklaşık altı ay geçirmeleri bekleniyor. Crew 2'nin pilotu McArthur, Crew Dragon'un ilk kadın pilotu ve diğer ekip üyeleriyle SpaceX kapsülüne binen ikinci kişi olarak tarih yazacak. Sabah erken saatlerde başlayan çalışmalar Türkiye saati ile öğlen ve öğleden sonra sona eriyor. Uçuş için uzun bir süredir çalışmalar sürüyor ve nihayet bugün uçuş gerçekleşiyor. 
 

SPACEX TARAFINDAN CANLI GERÇEKLEŞİYOR 
SpaceX YouTube hesabı üzerinden bu tarihi anı paylaşıyor. Canlı yayını anlık olarak 70 bin kişi izliyor ve Crew-2 bu noktada istasyonun ikinci görevi. Nefeslerin tutulduğu ve bu tarihi ana tanıklık etmek isteyen yüzbinlerce insan bulunuyor. SpaceX'in ilk görevi de oldukça merak çekmişti. SpaceX Crew Dragon, İlk Operasyonel Uçuşu İçin 4 Astronotu dünya dışına yollamıştı. İlk resmi görevinde başarılı bir sonuç ortaya koyan SpaceX, Elon Musk'ın yüzünü güldürmüştü. Crew-1 görevinde de dört astronot görevdeydi ve yine bir kadın astronot bulunuyordu. Crew Dragon tarafından gerçekleştirilen görev ilk gerçek uzun süreli görevi olmuştu.
 

CREW-1 DE BAŞARILI OLMUŞTU 
NASA’nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılan Crew Dragon kapsülü, içerisindeki mürettebatın hiçbir müdahalesine gerek kalmadan otomatik bir şekilde ISS’e bağlandı. Crew Dragon’u uzaya taşıyan Falcon 9 roketi, fırlatma tamamlandıktan sonra Atlantik Okyanusu'ndaki iniş rampasına başarıyla geri dönmüştü.