NEDİR
Giriş Tarihi : 01-04-2021 11:06   Güncelleme : 01-04-2021 12:37

Narsistik kişilik bozukluğu nedir?

Freud, Lacan’ın yanı sıra Aktar (1992) ve Kernberg (1975) “Narsizmi” kendimize duyduğumuz sevgiyi anlatan bir kelime olarak tanımlamışlar. Narsist kişilerin karakteri nasıl olur?

Narsistik kişilik bozukluğu nedir?

Freud, Lacan’ın yanı sıra Aktar (1992) ve Kernberg (1975) “Narsizmi” kendimize duyduğumuz sevgiyi anlatan bir kelime olarak tanımlamışlar. Dahası narsizmin olumsuz bir anlam taşımadığını, olgun bir psikolojik yaşam için temel ihtiyaçlar kadar ona da ihtiyacımız olduğunu söylerler. Burada yeterli ve yeterince kavramını ortaya koyabiliriz. Bunu değerlendirmek için abartı kelimesini düşünebiliriz. Abartılmış narsizm patolojik ve ya sağlıksız olandır. Dolayısıyla da uzak durmamız gereken cinstir.

Fischer’a göre klasik Narsistik Kişilik Bozukluğu olan bireyler; sürekli kendi ile uğraşan, kendisi ile ilgili sürekli bir taktir ve beğenilme ihtiyacı içerisinde olan bir görüntü çizerler. Hakedilmişlik duyguları uçlardadır ve başkalarına karşı empati kuramazlar. Her ne kadar böyle bir büyüklenmeci kendilik sergiliyor olsalar da yoğun olarak haset, öfke, değersizlik ve reddedilme ve yetersizlik duyguları yaşarlar.

Narsist kişiler, aslında bir ikilem içinde hayatlarına devam ederler; Bir yandan kendilerini çok seven ve büyüklenmeci duygular ve düşüncelere sahipken, bir yandan da sevgiye ve övgüye aç gizlenmiş zayıf bir tarafları vardır. Büyüklenmeci yapıyı daha rahat gözlemlerken, bu sevgiye aç kısımları gizlenmiştir. Bu zayıflık onlarda utanç duygusunu yaratmaktadır ve depresyona sebep olabilir.