KİMDİR
Giriş Tarihi : 25-08-2021 21:37   Güncelleme : 25-08-2021 21:37

Nihat Doğan kimdir?

Malazgirt Savaşı hakkındaki açıklamalarıyla Twitter gündemine bomba gibi düşen Nihat Doğan kimdir?

Nihat Doğan kimdir?

Malazgirt Savaşı hakkındaki açıklamalarıyla Twitter gündemine bomba gibi düşen Nihat Doğan kimdir?

Nihat Doğan, Malazgirt Savaşı hakkında, "Bugün Kürtçe dilini inkar edenlerin, 1000 yıl önce sultan Alparslan’a destek vermiş Kürt devleti Mervaniler i kabul etmesini beklemek ahmaklıktır. Malazgirt kapılarını Alparslan’a, Mervaniler ( Kürtler ) açmıştır. Malazgirt zaferi Kürt’lerinde zaferidir, zaferimizi çalmayın." ifadelerini kullandı. 

Bu ifadelerin ardından Twitter'de gündem olan Nihat Doğan, eleştiri oklarının hedefi oldu.

Kimdir?

Nihat Doğan, 13 Şubat 1976 yılında İstanbul'da doğmuştur. Kürt asıllı Türk Halk Müziği sanatçısıdır.

Nihat Doğan, 11 yaşındayken babasını kaybetti. Ailesinin büyükleri tarafından Muş'a götürülmek istendi fakat gitmek istemediğinden İstanbul'da kaldı. Avcılar'daki bir çay bahçesinde istek üzerine bir şarkı söylemesiyle orada bulunan fakat Almanya'da ikâmet eden bir çiftin önerisiyle Almanya'ya gitti. Bir sene orada kaldı fakat star olamayacağını düşünüp Türkiye'ye geri döndü. Müzik kariyerine 1994 yılında Kırdın Kalbimi adlı albümüyle başladı. Doğu ve Güneydoğunun en köklü aşiretlerinden biri olan Badıkan Aşireti'ne Mensubdur. Bu Aşiret'in kökleri Mervaniler'in Kurucusu olan (Bad)'a dayanmaktadır.

2011 yılında Acun Ilıcalı'nın sunduğu Survivor Ünlüler-Gönüllüler yarışmasına katılmış ve 2. olmuştur. 2015 yılında Survivor All-Star'a katılacaktı fakat Özgecan Aslan hakkında Twitter'da, "Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksınız." dedi ve halktan büyük tepki aldı. Bunun üzerine Acun Ilıcalı, Nihat Doğan'ı Survivor All-Star 2015'ten men etti diye iddia edildi ama kendisi "Gitmedim." dedi.