KİMDİR
Giriş Tarihi : 06-06-2022 21:14

Nusret Demiral kimdir? Neden öldü?

Eski DGM Başsavcısı Nusret Demiral kimdir? Neden öldü?

Nusret Demiral kimdir? Neden öldü?

Eski DGM Başsavcısı Nusret Demiral kimdir? Neden öldü?

Eski DGM savcısı Nusret Demiral bu sabah geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede öldü.

Nusret Demiral kimdir?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Nusret Demiral, Torul, Alapaşa, Bafra, Samsun Savcılıklarında bulundu. Adalet Bakanlığı Ceza işleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Tetkik Hakimliği görevi de yapan Demiral, daha sonra Ankara Cumhuriyet Başcavcı yardımcılığı yaptı. Demiral'ın üstlendiği en önemli görev ise Mayıs 1984'ten 1995'e kadar yürüttüğü DGM (Devlet Güvenlik Mahkemesi) Başsavcılığı görevi idi.

Demiral bu görevleri süresince birçok önemli davanın da savcılığını üstlendi. Ankara'da işlenen pek çok faili meçhul cinayetin meşhur savcısı Demiral, Deniz Gezmiş ve Yusuf Arslan'ı da sorgulamıştı.

Üniversite öğrenciliği sırasında Necip Fazıl Kısakürek ile tanıştığını ve tüm kitaplarını okuduğunu söyleyen Demiral, emekli olduktan sonra MHP'den Ankara milletvekili adayı oldu. Seçim konuşmaları sırasında ezanın Türkçe okunması yönünde görüş bildiren Demiral'ın bu görüşü parti içinde ve dışında tepkilere neden oldu. Görüşlerini tekzip etmesine karşın, MHP'nin 19. Dönemde meclis dışında kalmasından sorumlu tutularak Disiplin Kurulu'na verildi.

Bu süreçten sonra Nusret Demiral aktif siyaseti bırakıp, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalıştı

Demiral'ın üstlendiği bazı görevler

Deniz Gezmiş ve Yusuf Arslan'ın sorgulanması

TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın hakkındaki dava, 

DEP'li milletvekillerinin davaları, 

Doç. Dr. Bahriye Üçok, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu başta olmak üzere Ankara'da işlenen 15 faili meçhul cinayet

Kinem DemirKinem Demir