TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 17:24   Güncelleme : 31-03-2021 17:24

Nvidia Yeniden Boyutlandırılabilir BAR kare hızı artırmaları artık tüm 30 serisi GPU'larda mevcut

Nvidia, tüm 30 serisi GPU'lar için Yeniden Boyutlandırılabilir BAR'ı piyasaya sürüyor. Bu yeni özellik, belirli oyunlarda kare hızlarını yüzde 10 artırabilir.

Nvidia Yeniden Boyutlandırılabilir BAR kare hızı artırmaları artık tüm 30 serisi GPU'larda mevcut

Nvidia, belirli oyunlarda kare hızlarını yüzde 10'a kadar artırabilen bir PCI Express özelliği olan Yeniden Boyutlandırılabilir BAR desteğini bugün kullanıma sunuyor. Yeniden boyutlandırılabilir BAR, 256MB blok okumaları ile sınırlamak yerine tam grafik çerçeve arabelleğine erişimin kilidini açarak çalışır. Bu, oyunlardaki kare hızlarını artırabilir, ancak uyumlu bir CPU, anakart BIOS güncellemesi ve hatta 30 serisi masaüstü GPU'ların tümü için bir VBIOS güncellemesi gerektirecektir.

Nvidia, hem AMD hem de Intel ile çalışmaktadır. yonga seti desteği sağlar. Intel’in 10. Nesil işlemcileri ve şirketin bugün piyasaya çıkan yeni 11. Nesil masaüstü yongalarının yanı sıra AMD’nin Zen 3 CPU’ları da destekleniyor. Nvidia’nın anakart ve VBIOS güncellemeleriyle ilgili tam SSS bölümünü burada bulabilirsiniz.

Yeniden boyutlandırılabilir BAR, AMD’nin Akıllı Erişim Belleği ile aynı şekilde çalışır ve aynı zamanda belirli oyunlarda kare hızlarını yüzde 10'a kadar artırmayı vaat eder. Her ikisini de kullanarak kare hızı artışı gerçekten oyuna bağlı olacak ve çözünürlük de performansın ne kadar iyileşeceğini etkileyecek.

Yeni RTX 3060 grafik kartı, geçen ay Resizable BAR'ı ilk kullanan oldu ve wccftech buldu bazı oyunlarda performansı yüzde 4 ila 11 artırdı. Nvidia başlangıçta desteği 10'dan daha az oyunla sınırladı, çünkü şirket tüm oyunlarda bunu etkinleştirmenin bazılarında performans düşüşüne neden olabileceği konusunda uyardı.

Nvidia şu anda başlıkları önceden test ediyor ve Yeniden Boyutlandırılabilir BAR'ı yalnızca performansın arttığı yerlerde etkinleştirmek için özel oyun profilleri kullanıyor. Bu, şu anda Cyberpunk 2077, Assassin’s Creed Valhalla ve Watch Dogs Legion dahil olmak üzere yalnızca 17 oyunun desteklendiği anlamına geliyor. Gelecekteki sürücü güncellemelerinde daha fazla oyun eklenecek.

AMD tarafında yeniden boyutlandırılabilir BAR desteği kapsamlı bir şekilde test edildi ve TechSpot, Akıllı Erişim Belleği kullanan bazı oyunların 1440p'de yaklaşık yüzde 20'lik bir artış görebileceğini keşfetti. ve 4K.