BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 04-04-2021 16:00   Güncelleme : 04-04-2021 16:00

Orhan Gencebay kaç yaşında, nereli ?

Ekranların sevilen oyuncusu Orhan Gencabay'ın yaşamını merak eden okuyucularımız için Gencabay'ın hayatını araştırdık.

Orhan Gencebay kaç yaşında, nereli ?

Ekranların sevilen oyuncusu ve Türk Sanat Müziği’nin önde gelen isimlerinden Gencebay, 4 Ağustos 1944'te Samsun'da dünyaya geldi. Keman ve mandolin çalmaya 6 yaşında, Rus konservatuvarı mezunu opera sanatçısı olan klasik batı müzisyeni Emin Tarakçı'dan dersler alarak başladı. Türk halk müziğine ise 7 yaşında bağlama dersleri alarak başladı.

“Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi” adlı ilk beste çalışması 10 yaşında başladı. Tambur eğitimi almaya başladığında ise yaşı 13’tü. İstanbul ve Samsun’da halk evlerinin kuruculuğunu yaptı. Hem dershane açtı hem de ders verdi.

Beste çalışmalarına 10 yaşında başlayan Gencebay, 14 yaşında ilk profesyonel bestesi olan "Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin" ile çıkış yaptı. Caz ve Rock müziği ile 16 yaşında tanıştı. İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi, bir süre icra heyetinde bulundu. 1966'da TRT İstanbul Radyosu sınavlarına girdi ve kazandı, burada 10 ay bağlama sanatçılığı yaptı. Ağlıyorum Yana Yana, Gönül bağları, Yıldız Akşamdan Doğarsın, Neredesin Leylâ'm gibi türkü plakları çıkardı. Sevemedim Karagözlüm, Sabır Taşı, Goca Dünya besteleri ile “besteci ve bağlama virtüözü “ adını aldı. 1968 yılında ilk serbest çalışmalar plâğı Sensiz Bahar Geçmiyor-Başa Gelen Çekilirmiş'i çıkardı. 1972 yılında Yaşar Kekeva ile birlikte Kervan Plak şirketini kurdu, şirketin yöneticisi oldu.

Gencebay, 90’a yakın filmde müzik direktörlüğü yaparken, 35 Türk Filmi’nde de başrol oldu. Bestelerinin çoğunu kendi seslendiren Gencebay, 30 yıldan uzun bir süredir Sevim Emre ile evlidir. Bu iki mükemmel çiftin iki oğlu bulunuyor. Ayrıca 2012’de Poll Production'dan yayınlanan Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümünde Türkiye'nin önde gelen sanatçıları yer alarak Gencebay'ın bestelerini seslendirmiştir.