KİMDİR
Giriş Tarihi : 10-11-2021 17:23   Güncelleme : 10-11-2021 17:23

Osman Yüksel Serdengeçti kimdir?

Osman Yüksel Serdengeçti kimdir? Osman Yüksel Serdengeçti ne zaman öldü?

Osman Yüksel Serdengeçti kimdir?

Osman Yüksel Serdengeçti kimdir? Osman Yüksel Serdengeçti ne zaman öldü?

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ KİMDİR?

1917 Antalya doğumlu olan Osman Yüksel Serdengeçti, 1983’de Ankara’da vefat etti. Siyasetçi, gazeteci ve şair olan Osman Yüksel Serdengeçti, Serdengeçti dergisinin sahibi ve Yazı İşleri Müdürü gazetecidir. Asıl adı Osman Zeki Yüksel’dir. Osman Yüksel Serdengeçti, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğrenciliği sırasında 1944 mayısında meydana gelen olaylara karıştığı için Hüseyin Nihal Atsız’la birlikte bir süre hapis yatmış, hapisten çıktıktan sonra öğrenim için aynı fakülteye başvurmuşsa da bu isteği reddedilince dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’e hitaben yazdığı ve “Yüksek makamın alçak vekiline” diye başlayan yazı yüzünden yeniden hapsedilmiştir.

SERDENGEÇTİ SOYADINI ALMASI

Osman Yüksel Serdengeçti’nin esas adı Osman Zeki Yüksel’dir. Toplam 33 sayı yayınlanan ve birçok sayısı siyasi irade tarafından toplattırılan Serdengeçti dergisindeki yazılarından dolayı okuyucuları onu Serdengeçti olarak tanımladılar. Bu sebepten kendisi de sonradan Serdengeçti soyadını almıştır. Osman Yüksel Serdengeçti, 1965-1969 yılları arasında Adalet Partisi listesinden Antalya milletvekilliği de yapmıştır. Partisine yönelttiği eleştiriler yüzünden bir süre sonra Adalet Partisi’nden ihraç edilen Osman Yüksel Serdengeçti, Milletvekilliği sırasında kravat takmadığı için uyarı almıştır, uyarıları dikkate alınmayınca genel kurula girişi yasaklanmıştır. Bunun üzerine beline bağladığı kravatla içeri girmiş, yakasına takması gerektiğini söyleyenlere ise Osman Yüksel Serdengeçti, “Kanunda nereye takılacağı belli değil. İstediğim gibi takarım” demiştir.

HAZIR CEVAP SERDENGEÇTİ

Necip Fazıl’ın yakın arkadaşlarından olan Osman Yüksel Serdengeçti hazır cevaplığıyla tanınır. Türkçülerin “Tanrı Türk’ü Korusun” demesi üzerine Osman Yüksel Serdengeçti “Tanrı Türk’ü, Allah da Müslümanı Korusun” demiştir. Yeni İstanbul gazetesinde “Selam” başlığı altında yazılar da yazmıştır. 10 Kasım 1983 tarihinde Ankara’da hayatını kaybeden Osman Yüksel Serdengeçti, Cebeci mezarlığına defnedilmiştir. Osman Yüksel Serdengeçti’nin başlıca eserleri Mabedsiz Şehir Bu Millet Neden Ağlar? Bir Nesli Nasıl Mahvettiler? Ayasofya Davası Mevlana ve Mehmet Akif Türklüğün Perişan Hali Gülünç Hakikatlar Kara Kitap Müslüman Çocuğunun Şiir Kitabı Radyo Konuşmaları Akdeniz Hilalindir