KİMDİR
Giriş Tarihi : 22-06-2021 20:03   Güncelleme : 22-06-2021 20:03

Özer Sencar kimdir?

MetroPOLL Araştırma Şirketi sahibi Özer Sencar kimdir?

Özer Sencar kimdir?

MetroPOLL Araştırma Şirketi sahibi Özer Sencar kimdir?

Ziraat profesörü, akademisyen, iş adamı, Metropol Araştırma Şirketinin sahibi ve yöneticisi. 9 Mayıs 1947 tarihinde İzmir’in Ödemiş ilçesinde doğdu. İlkokul ortaokul ve liseyi Ödemiş'te okuduktan sonra Ankara'da 1966 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne kaydoldu. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TÜBİTAK bursunu kazanarak yüksek öğrenimini sürdürdü. 1970 yılında üniversite eğitimini bitirdi.

Tarım Bakanlığı Uşak Zirai Mücadele ve Karantina Müdürlüğü’nde kısa bir süre çalıştıktan sonra Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 28 Şubat 1971 tarihinde açmış olduğu sınavı kazanarak aynı fakültenin Tarla Bitkileri Bölümü’ne asistan olarak girdi. 1976 yılında doktorasını tamamladı.

1979 yılında Atatürk Üniversitesi tarafından bir yıl süreyle A.B.D. Michigan Eyaleti Michigan State Üniversitesi’nde araştırma ve inceleme yapmak üzere görevlendirildi.

1982 yılında doçent oldu. 1986 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tokat Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne doçent olarak atandı ve Tarla Bitkileri Bölüm Başkanlığı görevine başladı. 1992-1994 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 1993-1996 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu.

Prof. Dr. Özer Sencar, halen, kurucusu olduğu Metropol Araştırma Merkezinin başkanı olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Özer Sencar, 3 Haziran 2017 günü FETÖ’nün Namık Kemal Üniversitesindeki (NKÜ) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındı, 6 Haziran 2017 günü serbest bırakıldı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün NKÜ’deki yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 3 Haziran 2017 günü 41 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından hakkında gözaltı kararı bulunan kişilere yönelik düzenlenen operasyonlarda 36 kişi gözaltına alınırken, Metropol Araştırma Şirketinin sahibi Özer Sencar da Ankara’daki evinde gözaltına alınarak Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edilmişti. Sencar, emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki işlemleri tamamlanan Sencar, mahkemeye sevk edilmeden serbest kaldı.

Özer Sencar neden gündem oldu?

Özer Sencar, HDP'nin kapatılması durumunda oylarının bölüneceğinden bahsederek, "HDP'nin ya da devamı olacak bir partinin seçime girmesine izin verilmeyecekse HDP seçmeninde bir miktar dağılma olur, dağılanların çoğunluğu CHP'ye gider, bir kısmı da sandığa gitmeyebilir. Ama HDP seçime girerse oyların rengi değişir. HDP bir şekilde seçime girerse, HDP seçmeni hiç dağılma göstermez. Hatta HDP kapatma davasına tepki gösteren seçmenden de oy alabilir. Mevcut durumda Kürtlerin yüzde 25'i AK Parti'ye oy veriyor. HDP kapatılırsa AK Parti'den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kopabilir. Yani AK Parti, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olur. HDP'li seçmen, kapatma davası var diye oyunun yönünü zaten değiştirmez" dedi.