KİMDİR
Giriş Tarihi : 07-04-2021 13:12   Güncelleme : 07-04-2021 13:12

Pablo Picasso kimdir?

Ünlü ressam Picasso'yu daha yakından tanımak ister misiniz?

Pablo Picasso kimdir?

İspanya’nın Malaga kentinde, Jose Ruiz Blasco ile Maria Picasso Lopez’in
oğlu olarak 25 Ekim 1881’de, yaratıcı bir ailede dünyaya gelen Pablo Ruiz Picasso, tüm zamanların en ünlü sanatçılarından biridir.

Pablo Picasso’nun yaşamının ilk on yılı doğduğu şehir Malaga’da rahat bir şekilde geçmiştir. 1890 yılından sonra aile ekonomik sıkıntılar çekmiş ve 1891 yılında La Coruna’ya taşınmıştır. Pablo Picasso ve ailesinin Malaga’da geçirdikleri hareketli, kalabalık ve neşeli günlerinin yerini durgun, yalnızlık çeken, melankolik hayatı almıştır. Aile, 1985 yılında ise Barcelona’da yaşamaya başlamıştır.

Pablo Picasso’nun ilk eğitim hayatı da La Coruna’da babasının çalıştığı San Telmo Güzel Sanatlar okulunun üst katında bulunan La Guarda Enstitüsü’nde başlamıştır. Ancak hiperaktif bir çocuk olan Picasso, derslerine olan dikkat eksikliği nedeniyle çoğu zaman okula gitmek istememiştir.

Resim sanatına olan yeteneği küçük bir çocukken bile fark edilen Picasso, sanat hakkındaki ilk bilgilerini aynı zamanda bir ressam olan babası Jose Ruiz Blasco’dan öğrenmiştir. 1892 yılında enstitüdeki eğitimi dışında babasının okulunda da resim dersleri almaya başlayan Picasso, babasının eserlerini dikkatle inceleyerek ilk sanatsal çalışmalarını yapmaya başlamıştır.

Ailenin Barcelona’ya taşınmasının ardından aynı zamanda babasının da görev yaptığı La Llotja Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenimine devam eden Picasso, eğitimini yarıda bırakarak arkadaşı Josep Cardona Santiago’nun kullandığı küçük odaya ortak olarak atölye çalışmalarına başlamıştır.

1917 yılında Serge Diaghilev Rus Balesi’nin dekor ve kostümlerini çizdiği sırada balerinlerden biri olan Olga Koklov ile evlenmiş ve 1921 yılında oğulları Paulo dünyaya gelmiştir.

Başarılarla dolu bir hayat yaşayan ünlü sanatçı, 8 Nisan 1973’te hayata gözlerini yummuştur.