TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:08   Güncelleme : 21-02-2021 00:08

Robinhood göründüğünden daha iyi durumda

Elbette, Robinhood'ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine karşı çıkması gerekiyor. Ancak CEO'su Vlad Tenev korkunç bir şey söylemediği sürece, tüm sistemler hala IPO'ya gidiyor - özellikle de politikacılar doğru soruları sormuyorsa.

Robinhood göründüğünden daha iyi durumda

İşte karşınızdayız: GameStonk hakkında bir konuşma yapmak üzereyiz. Robinhood CEO'su Vlad Tenev yarın kendini açıklamak zorunda kalacak. Robinhood için sırada ne olacak?

Belki geçen ay GameStop hisselerinin yüzde 500'e varan bir artışla 28 Ocak'ta 483 $ 'lık zirveye ulaştığı, büyük ölçüde memler ve boktan bir finans alt dizini sayesinde hatırlarsınız. (Eminim r / WallStreetBets'te yazılmış akademik kitapların tamamı olacaktır. Zaten bir makale var.) GameStop satın alma çılgınlığına dahil olan perakende tüccarlarının çoğu Robinhood'ı kullanıyordu ve şirket memin bir parçası oldu - gerçi GameStop'daki işlemleri sınırlamak zorunda kaldı. Bu gidişatın popülist bir teması vardı: Küçük adamlar hedge fonlarını gösterecekti; bu kısa satıcılara ödeteceklerdi. GameStop mem, Robinhood için bir ton ücretsiz tanıtımdı, ancak halkın sınırlı esnaf konusundaki itirazları Temsilciler Meclisi'nin şu anda soruşturmaya başladığı anlamına geliyor.

Bu eğlenceli bir siyasi tiyatro olacak, ancak herhangi bir ciddi sonuca sahip olma olasılığı düşüktür < Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi bir duruşma yapacak! Bu eğlenceli bir siyasi tiyatro olacak, ancak herhangi bir ciddi sonucu olması pek olası değil. Muhtemelen bu yüzden Robinhood bu yıl hala halka açılmayı planlıyor.GameStonk efsanesi, Robinhood'un piyasadaki güç dinamiklerini değiştirdiğinin kanıtı aslında. "Bununla büyümeye devam etme fırsatına sahipler."

Elbette, Robinhood zirveye yakın GameStop ticaretini sınırlayarak bazı müşterilerini kızdırdı. Ancak Mart 2020'de, salgınla ilgili piyasa çöküşü sırasında, Robinhood'ın bir haftadan biraz daha uzun bir süre içinde üç büyük kesinti yaşadığını hatırlayabilirsiniz. Bazı açılardan bu mantıklı: Robinhood bir başlangıç ​​ve sancılı bir büyüme anı yaşıyordu. O zamanlar Tenev ve CEO'su Baiju Bhatt, bu başarısızlığı "altyapımız üzerindeki strese" bağlıyordu. O ölçekte bir olay tahmin etmemişlerdi ve bunun için planlamamışlardı.

Bu Twitter olsaydı, başarısız bir balina olurdu

Elbette, daha ünlü hizmet kesintisi Ocak 2021'e kadar olmadı, ancak temel hatlar aynı. Robinhood bu ölçekte bir olay için plan yapmamıştı ve takas odaları nakit gereksinimlerini artırdığında çığlıklar! Bu Twitter olsaydı, başarısız bir balina olurdu. Sosyal medya ağları çöktüğünde insanlar yeterince çıldırıyor - ama bu para. Öyle olsa bile, geçen Mart ayında ve yine GameStop çevresinde olanlar, daha geniş bir teknoloji başlangıç ​​davranışı modeline uyuyor.

"Bu normal bir başlangıç ​​olayı," dedi medya çalışmaları profesörü Lana Swartz The University of Virginia ve New Money: How Payment Beame Social Media kitabının yazarı.

"Ancak Silikon Vadisi şirketleri hayatımızın gittikçe daha fazla bölümünü ele geçirmeye çalışırken, bu çalışma şekli -" Üzgünüz, şu anda çalışmıyoruz ve hizmet şartlarını imzaladınız, bu yüzden sizsiniz! Buna razı oldun! "- işleri yapmanın bu yolu onu kesmeyecek," dedi Swartz. Bu nedenle duruşmadaki en ilginç sorular, hedge fonları, kısa satıcılar veya sipariş akışı için yapılan ödemeler değil, muhtemelen hizmet şartları sözleşmeleriyle ilgili. "Bu, kişinin uğraşabileceği bir alan değil. "

Stanford School of Business'ta finans ve ekonomi profesörü olan Anat Admati, buradaki soru, küçük yatırımcıların neye inanmaya yönlendirildiği ve gerçekte ne olduğu, dedi. Robinhood, hizmet şartlarında işlemleri reddedebileceğini söylüyor - ancak kullanıcılarının kaçı hizmet şartlarını okudu? Admati, bir telefon röportajında ​​"Daha geniş kapsamlı olan her tür şeyi kabul etmemiz," dedi.

Dahası, karmaşık finansal işlemlerde, "ayrıntıları daha sonra hallederiz" zordur. Çekmek için, dedi Lamberton. "Burası insanın yüzleşebileceği bir alan değil," dedi. Lamberton, Robinhood'ın gelecekte benzer bir toplu perakende etkinliğini nasıl idare edebileceğini bilmek istiyor: GameStop durumunun bir daha olmasına asla izin vermemek mi? Yoksa bunun yerine, kendi iç sistemi alabora olmadan kitlesel perakende olaylarının gerçekleşmesine nasıl izin vereceğini mi çözecek? "Bu karar, platformlarını ve aynı zamanda Wall Street ile uyumlarını değiştirecek," diyor.

İnternette pek çok bedava şey var ve asıl soru her zaman nasıl para kazandıklarıdır, dedi.

Ayrıca teorik olarak, yasadışı bir uygulama olan, bankaların perakende yatırımcıları ön plana çıkarmasına izin verebilir. Ayrıca, Bloomberg'den Matt Levine'in belirttiği gibi: "Toptancı, siparişinizi normalde kamu piyasasında bulunandan daha iyi bir fiyata doldurur, bu nedenle 'önden çalışan' - dışarı çıkıp borsada satın alır ve sonra geri dönüp size kârla satmak - işe yaramıyor. ” Robinhood, insanlar daha fazla işlem yaptığında para kazanıyor

Konuk listesi, odaklanacağımız yerin burası olduğunu gösteriyor. Her şeyden önce, Robinhood'ı içeren aracı kurumlar için sipariş akışı için ödeme yapan Citadel Securities var. Geçen yıl inanılmaz derecede başarılı olan ve kısmen GameStop kısa pozisyonları nedeniyle bu yıl kurtarılması gereken bir hedge fonu olan Melvin Capital var. Bir hedge fonu olan Citadel bir hisse satın aldı. Meseleleri daha kafa karıştırıcı hale getirmek için, Citadel ve Citadel Securities aynı şey değiller, ancak aynı kişi Ken Griffin tarafından kurulmuşlar.

Sipariş akışı için ödeme ile ilgili olan şey, insanlar daha fazla ticaret yaptığında Robinhood'un para kazanmasıdır. Şirket, sahip olduğunuz pozisyonlar hakkında anlık bildirimler gönderir ve daha fazlasını almak isterseniz özel fiyat hedefleri belirleyebilirsiniz.

Bu aslında Robinhood için özellikle geçerli! Robinhood kullanıcıları üzerine bir çalışmanın yazarları, GameStonk gibi "sürü etkinlikleri" sırasında, Robinhood tüccarları bir hisse senedine girdiklerinde, "Robinhood kullanıcılarındaki büyük artışlara genellikle büyük fiyat artışları eşlik eder ve bunu güvenilir bir şekilde olumsuz getiriler izler" diye yazıyor Robinhood kullanıcıları üzerine bir çalışmanın yazarları. Başka bir makale Robinhood tüccarlarını esasen gürültü olarak görüyor.

Bir riskten korunma fonu komplosuna odaklanmak asıl noktayı kaçırıyor. Robinhood ve Citadel Securities, insanlar ticaret yaptığında para kazanır. İnsanları ani alım satım yapmaya sevk edebilecek anlık bildirimleri sınırlayıp sınırlamayacağınızı sormak mantıklıdır.

Umarım Gill resmi kafa bandını takar

Reddit temsilcileri, CEO Steve Huffman ve r / WallStreetBets kullanıcısını da dinleyeceğiz. Keith "DeepFuckingValue" Gill, YouTube'da Roaring Kitty olarak da bilinir. Bunun günlük ticaretle ilgili olacağını düşünüyorum ve birisinin r / WallStreetBets'i açıklaması gerekecek, ki bu: iyi şanslar! Umarım Gill resmi saç bandını takar.

Muhtemelen Tenev, Robinhood'ı acı dolu bir dünyaya hazırlayarak feci bir performans sergileyecek. Ancak sipariş akışı için ödeme, koruma fonları ve kısa satıcıların kötü olup olmadığı (değiller!) Üzerine odaklanan sorular Silikon Vadisi olayını kaçıracak.

Robinhood kesinlikle işlemleri kısıtlama hakkına sahipti ve dahası, Robinhood, yazılım arızalarından kaynaklananlar da dahil olmak üzere, nedeni ne olursa olsun hizmet arızalarından sorumlu değildir. Ayrıca bir tahkim şartı vardır.

Burada anladığım şey, Robinhood'un hiçbir şeyi değiştirmek zorunda olmadığı. Hızla ölçekleniyor. Kullanıcılar, istedikleri zaman çığlık atabileceğini kabul ettiler. Robinhood, kullanıcılarının yapıp yapmadığına bakılmaksızın para kazanıyor. Anlaşmazlıklar mahkemeye değil tahkime gidiyor. Yatırımcılar birikiyor. Tenev bu duruşmayı (ve belki de Senato'dan benzer bir duruşmayı) sürdürebilirse, halka arz için mükemmel bir konumdadır. Yapması gereken tek şey, politikacıların seslerini duyurmalarına ve korkunç bir şey söylememelerine izin vermek ve o kazanıyor.

Robinhood müşterilerini kutlayan bir Super Bowl reklamı yayınladı. Bu güven değilse ne olduğundan emin değilim.