TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 18-03-2021 14:59   Güncelleme : 18-03-2021 14:59

Ryder, EV girişimi Chanje'nin teslim edilmeyen kamyonetler için milyonlara borçlu olduğunu söyledi

Kamyon kiralama şirketi, Chanje'nin 2017'de söz verdiği 100 kamyoneti teslim etmemesinin ardından yaklaşık 4 milyon dolar borcu olduğunu iddia ederek EV şirketi Chanje'ye dava açtı. Chanje ayrıca FedEx'e gitmesi gereken minibüsleri de teslim edemedi.

Ryder, EV girişimi Chanje'nin teslim edilmeyen kamyonetler için milyonlara borçlu olduğunu söyledi

Kamyon kiralama şirketi Ryder, Florida'da daha önce bildirilmeyen bir davaya göre, 2017'de geri vaat edilen 125 minibüsün 100'ünü teslim edememesinin ardından, EV şirketi Chanje'den yaklaşık 4 milyon dolar borçlu olduğunu söyledi.

Dava, ticari araç alanında elektrikli itiş gücüne doğru büyük bir değişimin başlamasıyla ortaya çıktı; yeni girişimler milyarlarca dolar topladı ve yerleşik otomobil üreticileri düzenli olarak elektrikli araç ve kamyonları duyurdu.

Chanje, 2017'de gizlilikten çıktı ve California'yı evi olarak adlandıran bir dizi elektrikli araç girişiminden biri. Akranlarının çoğu gibi, Tesla'dan birkaç eski yöneticiyi işe alarak erken dikkat çekti ve hatta diğer startup Faraday Future'dan bazı yetenekleri kaçırdı. Ayrıca bu California EV girişimlerinin birçoğu gibi, Chanje de daha büyük bir Çin otomotiv şirketine aittir - bu durumda FDG adı verilen bir şirket.

Chanje, bir noktada Ryder'ı geri ödeyecek parası olmadığını söyledi

​​Ancak o zamanlar diğerleri lüks binek otomobillere odaklanırken, Chanje bunun yerine elektrikli kamyonetler yapmaya başladı. Ryder, 2017'de 125 kamyonet satın alma sözü veren Chanje'nin ilk büyük müşterisiydi. Kamyon kiralama şirketi, önden araç başına 35.000 $ ve teslimatta araç başına 10.000 $ olmak üzere Chanje'den gelen araçların her biri için 45.000 $ ödemeyi kabul etti.

Ryder'ın aynı zamanda girişimin minibüsleri için özel satış ve servis sağlayıcısı olması gerekiyordu.

Ryder, 2017'nin sonunda Chanje'den 22 araç aldı, ancak bunlara 10.000 $ depozito ödediğinde, yanlışlıkla her biri için 45.000 $ 'ı, 770.000 $' lık fazla ödeme yaptı. Davaya göre sorun o zaman başladı.

Ryder fazla ödeme için geri ödenmesi için "tekrarlanan taleplerde" bulundu, ancak Chanje kamyon kiralama şirketine şikayete göre Ryder'ı geri ödeyecek parası olmadığını söyledi. Chanje sonunda üç elektrikli kamyonet daha teslim etti, ancak kalan 100'ü asla teslim etmedi. Ryder sözleşmeyi feshetmeye ve alamadığı kamyonetler için ödediği 3,5 milyon dolarlık depozitoyu telafi etmeye çalıştı, ancak Chanje buna ayak diredi.

Davaya göre 2019'un başlarında Ryder, FDG'ye fazla ödemelerde 770.000 $ 'ı ödemek için Chanje'ye kredi vermeyi kabul etti. 2019'un sonlarında Ryder, FDG'ye 3,5 milyon dolarlık depozitoyu geri ödemek için Chanje'ye kredi vermeyi kabul etti. Chanje nihayetinde Ryder'a fazla ödeme parasının 500.000 $ 'ını geri ödedi, ancak o zamandan beri kamyon kiralama şirketine bir dolar daha ödemedi. Bu nedenle Ryder, 3.770.000 $ borcu olduğunu söylüyor.

Ryder, Chanje ve FDG, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

2018'de Ryder, FedEx'e 900 Chanje minibüs kiralamayı ayarlamıştı. ve 100 tane daha satın alın.

Chanje ve FDG ile FedEx'e en az 700 minibüs teslim etmeleri halinde Ryder'ın 3,5 milyon dolarlık depozito parasından feragat edeceğini söyleyen bir anlaşma yaptı. Ryder'ın avukatları, "Chanje yükümlülüklerini yerine getirmedi ve 700 aracı FedEx'e teslim etmedi" diye yazıyor.

Chanje'nin FedEx'e minibüs teslim edip etmediği belirsiz. FedEx ayrıca 2020'nin başlarında, California'daki birkaç düzine istasyonda Chanje ile "çığır açan şarj altyapısı" geliştirdiğini ve bu projenin durumunun da belirsiz olduğunu söyledi. FedEx, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Chanje, FedEx ile yaptığı duyuruların yanı sıra 2017'deki ilk çıkışından bu yana sessiz kaldı. Başlangıç, Los Angeles Yüksek Mahkemesinde, onbinlerce avans ve ikramiye borçlu olduklarını söyleyen eski çalışanlar tarafından birden fazla kez dava edildi. Chanje'ye ayrıca Kaliforniya Dışişleri Bakanı'nın vergi ödemediği için haciz cezası aldı.

Chanje'nin olay yerine gelmesinden bu yana, ticari elektrikli araç şirketleri, dünya çapındaki hükümetler azaltma çabası içindeyken havalandı. zararlı emisyonlar. Birleşik Krallık'ın Gelişi, özel amaçlı bir satın alma şirketi ile birleştikten sonra kısa süre önce halka açıldı ve 5,4 milyar dolarlık değerleme ile yaklaşık 700 milyon dolar topladı.