BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 07-04-2021 18:02   Güncelleme : 07-04-2021 18:02

Sezai Bacaksız kimdir, ne iş yapar?

Türkiye'nin en zenginleri arasındaki listesini koruyan Sezai Bacaksız kaç yaşında, kimdir, ne iş yapar?

Sezai Bacaksız kimdir, ne iş yapar?

1950 yılında doğmuştur.

1967 yılında Ankara‘ya gelerek üniversiteye başladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Akademisi’nden makine yüksek mühendisi olarak mezun oldu.

Mezun olduktan sonra da aynı okuldan arkadaşı Nihat Özdemir ile beraber asistan olarak aynı okulda çalışmaya başladılar. Sonra da Birlikte 1973-1975 yıllarında Ege Üniversitesi‘ne gidip birlikte Endüstri Bölümünde master yapıp asistanlığa devam etti. O yıllarda birlikte Limak Holding’in temelini kurmuşlardır.

Sezai Bacaksız , Limak Holding’in Nihat Özdemir ile kurucu ortağıdır. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır.

1976 yılında LİMAK İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.yi kurmuş; Türkiye’nin önde gelen resmi ve özel kuruluşlarının Baraj, Sulama Tesisleri, Boru Hatları, Arıtma Tesisleri, Yollar ve Anahtar Teslimi Fabrika işlerini zamanından önce üstün kalite ile tamamlamış ve artan bir yoğunlukla yeni işlerin yapımını üstlenmiştir.

LİMAK’ın faaliyet alanını sadece inşaat taahhüdü ile sınırlamamış, yetişmiş insan gücünü, Enerji, Turizm, Çimento ve Gıda sektörlerine de taşımıştır.

İnşaat sektöründen başlayıp liman ve havalimanı işletmeciliği, çimento, enerji ve turizm sektörlerinde büyümeyi başardılar.

Antalya, Ankara ve İstanbul’daki otellerinin toplam değeri 716 milyon lira civarında. 2015’e kadar 250 milyon dolar yatırım yaparak orta doğu ve New York‘a açılacaklar.

Sezai Bacaksız, Forbes’ın “En zengin 100 Türk” 2013 listesinde 1.2 milyar dolar servetiyle 29. sırada yer aldı.

Sezai Bacaksız 9 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

Sezai Bacaksız, evlidir. Serhan ve Serdar adlarında iki oğlu vardır.

Limak Şirketler Grubu; 1995’te turizm, 1997’de enerji, 2000’de çimento sektörlerine girdi.

2008 yılında havalimanı işletme sektörüne adım attı. Aynı yıl Limkon Konsantre Meyve Suyu Tesisleri’ni açarak gıda sektöründe yeni bebilir büyüme stratejisiyle ön sıralarda yer almayı hedefledi.

Enerji üretiminin yanına 2010 yılında enerji dağıtımı ve enerji ticareti alanlarını ekledi. 2011 yılında devir aldığı İskenderun Limanı’yla liman işletmeciliği sektörüne girdi.