KİMDİR
Giriş Tarihi : 17-12-2021 21:05   Güncelleme : 17-12-2021 21:05

Simone Kaslowski kimdir?

2019'dan beri Türkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) başkanlığını yapan Simone Kaslowski merak konusu oldu. Peki TÜSİAD'ın başkanı Simone Kaslowski kimdir?

Simone Kaslowski kimdir?

2019'dan beri Türkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) başkanlığını yapan Simone Kaslowski merak konusu oldu. Peki TÜSİAD'ın başkanı Simone Kaslowski kimdir?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda "TÜSİAD Başkanını aradım" demesi üzerine TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski merak edilmeye başlandı.

Kimdir?

Simone Kaslowski, 1963 yılında İtalya'nın Torino şehrinde dünyaya geldi. Babası Aldo Kaslowski, annesi Guia Kaslowski'dir. Organik Kimya'nın Genel Müdürü Stefano Kaslowski kardeşidir.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 1984 yılında ABD'nin Clark Worcester Üniversitesi'nden mezun oldu.

Simone Kaslowski, 1985 yılında aile şirketi Organik Kimya'da İstanbul satış bölümünde göreve başladı. Firmanın üretim ürünlerinin ihracat pazarını geliştirme yönünde çalışmalar yaptı.

1993 yılında Organik Kimya'nın satış bölümü yöneticisi oldu. Yatırım projelerinde aktif olarak görev aldı. 1995 yılında Organik Kimya'nın CEO'su oldu.

80'den fazla ülkede faaliyet gösteren Organik Kimya, İstanbul'da Kemerburgaz ve Tuzla'da, yurt dışında ise Hollanda'nın Roterdam ve İsviçre'nin Lugano kentlerindeki üretim tesislerinde yılda 250 bin ton kapasiteyle üretim yapıyor ve distribütörlük faaliyetleri yürütüyor.

Simone Kaslowski, kimya sektörünün gelişimi için önemli sivil toplum projeleri geliştirilmesine öncülük etti ve Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği bünyesinde 'Kimya İhtisas Bölgesi' Chemport projesinin hayata geçirilmesine yönelik girişimlere katkıda bulundu.

TÜSİAD bünyesindeki çalışmalarına ilk olarak Kimya Görev Gücü Başkanlığı görevini üstlenerek başladı. 2013 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Simone Kaslowski, bu süre içinde önce AB İşleri Komisyonu Başkanlığı, ardından da Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2017-2019 yılları arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Simone Kaslowski, 2019'dan beri TÜSİAD Başkanı olarak görev yapıyor.

Simone Kaslowski evli ve üç çocuk babasıdır. Çok iyi derecede İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.