TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 06-02-2021 21:47   Güncelleme : 06-02-2021 21:47

Smartmatic seçim dezenformasyon kampanyası nedeniyle Fox News, Rudy Giuliani ve diğerlerine dava açtı

Oy veren teknoloji şirketi Smartmatic, Fox News, Trump avukatları Rudy Giuliani ve Sidney Powell'a dava açtı ve Lou Dobbs'a, şirketin 2020 seçimlerinde hile yapmasına yardımcı olduğuna dair yanlış teorileri teşvik ettiği için ev sahipliği yaptı.

Smartmatic seçim dezenformasyon kampanyası nedeniyle Fox News, Rudy Giuliani ve diğerlerine dava açtı

Oy veren teknoloji şirketi Smartmatic, Fox News'e, eski Trump avukatları Rudy Giuliani ve Sidney Powell'a ve TV sunucusu Lou Dobbs'a 2020 ABD başkanlık seçimleri hakkında bir komplo teorisi yaydığı için dava açtı. New York eyalet mahkemesi davası, Fox ve diğerlerinin Smartmatic'i hileli oylama hakkındaki yanlış bir hikayede kasıtlı olarak "kötü adam" yaptığını söylüyor. O zamandan beri, çalışanların ölüm tehditleri aldığını ve müşterilerin şirketin lekelenmiş itibarına karşı çıktığını söylüyor. 2,7 milyar dolarlık tazminat talep ediyor ve tüm yanlış beyanların tamamen geri çekilmesi gerekiyor.

Smartmatic, 2020 seçimlerini eski Başkan Donald Trump'ın kazandığına dair genişleyen ve temelsiz bir iddiayı ağır bir şekilde düşündü. Komplo, Smartmatic'in rakibi Dominion'a gizlice sahip olduğunu ve uzun süredir ölü Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ortakları tarafından seçimleri çalmak için kurulduğunu iddia ediyordu. (Smartmatic'in kurucuları Venezuelalı, ancak şirketi Florida'da kurdular ve Chavez'le herhangi bir bağlantıyı reddettiler.) Ayrıca Smartmatic teknolojisinin, komplocuların oy sayımlarını uzaktan değiştirmesine izin veren bir "arka kapı" içerdiğini de iddia etti.

Smartmatic'in içine düştü Hileli oyları ve Hugo Chavez'i içeren genişleyen bir komplo

Smartmatic'in belirttiği gibi, şirketin Dominion ile bağlantısı yok ve yalnızca Los Angeles County'ye yazılım sağlayarak seçimde asgari bir rol oynadı. Bununla birlikte, iddialar, Fox gibi muhafazakar haber ağlarında, seçim sonuçlarını altüst etmek için sonuçsuz bir yasal mücadeleyi destekleyen Powell ve Giuliani aracılığıyla geniş yer buldu. "Sanıkların hikayesi bir yalandı. Hepsini. Ve bunu biliyorlardı ”diye yazıyor şikayet. "Smartmatic bir gecede, davalıların dezenformasyon kampanyasında başarı sicili olan radar altı bir seçim teknolojisi ve yazılım şirketinden kötü adama geçti."

Smartmatic - seçim teknolojisi dışında birçok alanda faaliyet gösteren - dezenformasyon kampanyasının en az iki ticari ortağın iş ilişkilerini askıya almasına neden olduğunu iddia ediyor. Şikayet ayrıca çalışanların güvenliğini tehdit ettiğini söylüyor. Raporlar başladıktan kısa bir süre sonra, şirket e-postalar ve sesli mesajlarla "sular altında kaldı", bazıları "hepinizin avlanacağını" veya seçim bütünlüğünü yeniden sağlamanın tek yolunun "şirket yöneticilerinizi öldürmek" olduğunu iddia etti. Arayanlardan birinin bir yöneticinin 14 yaşındaki oğlunu taciz ettiği iddia edildi ve artan güvenliğe rağmen tehditler "Smartmatic'in personelini sarsıp korkuttu."

Tehditler "Smartmatic'in personelini sarsmış ve korkutmuş"

Şirket daha önce tehdit etmişti Fox ve diğer kuruluşlar bir dava açarak, Fox'un sunuculuk yaptığı önceki bölümleriyle etkili bir şekilde çelişen bir video yayınlıyor. Ancak, Dobbs'un (aynı zamanda davada adı geçen Maria Bartiromo ve Jeanine Pirro ile birlikte) ağın yanlış iddiaları desteklediğini hiçbir zaman kabul etmediğini savunuyor. Ve Fox'un, Smartmatic ile ilgili yanlış iddialarda bulunabilecek uzmanlardan "kasıtlı olarak kaçındığını" söylüyor.

Bir Fox sözcüsü The New York Times'a şunları söyledi: "Fox News Media, her hikayenin tam bağlamını derinlemesine raporlama ve net görüşle sunmak ”ve" bu haksız davayı mahkemede şiddetle savunacaktır. " Powell davayı "radikal solun motive ettiği, hiçbir temeli veya hukuki dayanağı olmayan başka bir siyasi manevra" olarak nitelendirdi.

Smartmatic’in rakibi Dominion, Powell ve Giuliani aleyhine dava açtı. Davalar birlikte, iftira yasasının, genellikle çevrimiçi yayılan ancak büyük medya ağları ve tanınmış kişilerle başlayan bazı dezenformasyon kampanyalarının hedeflerini savunup savunamayacağını test edecek.