TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 13:10   Güncelleme : 31-03-2021 13:10

Snapchat'in Gözlükleri bu sefer gerçek AR gözlükleri haline gelebilir - ve bir drone var

Snapchat'in arkasındaki şirket olan Snap'in, öncelikle yaratıcıları ve geliştiricileri hedefleyen Gözlük gözlüklerinin yeni bir neslini yaratmaya çalıştığı bildiriliyor. Cihazın önceki nesillerden farklı olarak AR için ekranlara sahip olduğu söyleniyor.

Snapchat'in Gözlükleri bu sefer gerçek AR gözlükleri haline gelebilir - ve bir drone var

Snapchat'in arkasındaki şirket olan Snap, The Information tarafından yayınlanan bir rapora göre, yeni bir artırılmış gerçeklik gözlüğü ve bir drone ile donanım cihazlarını kullanmaya devam etmeyi planlıyor. Gözlüklerin, kullanıcının telefonunu kullanmak zorunda kalmadan AR efektlerini görebilmesi için ekranlar içereceği bildiriliyor. Bu özellik, daha önce gelen tüm Gözlüklerde önemli ölçüde eksikti.

The Information'ın kaynaklarından biri şunu söylüyor: Yeni Gözlükler tüketiciler yerine geliştiriciler ve yaratıcılar için olacak - ancak muhtemelen 380 $ 'lık Spectacles 3'ün zaten çoğunlukla o pazarla sınırlı olduğunu iddia edebilirsiniz. Makalede de belirtildiği gibi, niyetin geliştiricilerin gelecekte bir noktada tüketicilerin kullanacağı lensler ve deneyimler yapmasını sağlama niyetinde olması muhtemel.

Snap, donanım hayallerinden geri adım atmıyor olabilir

Yeni Gözlükler bir AR kulaklık olarak hareket ediyor, bu, şirketin ürünün ilk üç versiyonuyla birlikte çalıştığı şeyin doruk noktası olabilir. Şu anda, Gözlükler temelde yakalama cihazlarıdır ve işlemin büyük bir kısmı kullanıcının telefonunda yapılırken başa takılan kamera görevi görür. Bu, mutlaka bir başarı tarifi olmak zorunda değildi: Şirket, orijinal çiftin satılmamış envanteriyle sıkışıp kaldığında 40 milyon dolar kaybetti ve şirketin donanım kafası, ikinci nesil gözlüklerin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra ayrıldı.

Yeni Spectacles hakkındaki raporlar doğruysa, Snap'in donanım hayallerinden geri adım atmadığını gösterebilir - şirketin CEO'su, AR donanımının Snap'i en sonunda tanımlayan şeyin bir parçası olacağını söyledi bu on yılın. AR gözlüklerini zorlamaya devam etmek istiyorsa, Apple ve Facebook gibi rakiplerle mücadele etmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Her iki şirket de kendi yüze takılan giyilebilir cihazlarını geliştiriyor gibi görünüyor.

drone hakkında çok az bilgi var. Snap'in yıllarca bir drone üzerinde çalıştığına dair söylentiler vardı ve 2017'de bir drone şirketi satın aldı. Bilgi ayrıca Snap'in Çinli bir drone şirketine de 20 milyon dolar yatırım yaptığını bildirdi. Uçağın ne zaman gönderileceğine dair bir bilgi yok, ancak raporun kaynakları, yakın zamanda Snap'in bir donanım grubu olan Snap Lab'ın önceliği haline geldiğini söylüyor.

Diğer AR kulaklık haberlerinde, The Information bugün ayrıca Pokémon Go'nun yaratıcısı Niantic tarafından taklit edilen başlığın aslında Qualcomm tarafından yapılmış bir referans tasarım olduğunu bildirdi - iki şirket 2019'da yeniden ortaklık yaptıklarını duyurdu. Niantic, Ayrıca geliştiricinin ilk rotasına gitmek istedikleri de bildirildi.