GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2021 16:22   Güncelleme : 29-04-2021 16:22

Tam kapanma sürecinde çalışanların hakları..

Tam kapanma süresinde işçi hakları ve işverenin dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Tam kapanma sürecinde çalışanların hakları..

Tam kapanma süresinde işçi hakları ve işverenin dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir. Tam kapanma ile birlikte insanların kafasında bir çok soru, tam kapanmada çalışacak mıyım, evde kalırsam maaş alacak mıyım, paramı devlet mi karşılayacak, işte detaylar...

TAM KAPANMADAN MUAF TUTULAN İŞ YERLERİ
1) Tam kapanma tüm işyerlerini kapsıyor mu?

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri dışında tüm ticari işletme, işyerleri, ofisler kapalı olacak, uzaktan çalışmaya geçilecek.

2) Kısıtlamadan kimler muaf tutulacak?

İçişleri Bakanlığı genelge yayımlayarak, tam kapanmadan kimlerin muaf tutulacağını tek tek belirtti. Temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde çalışan işyerleri dahil 43 meslekte çalışanlar kısıtlamadan muaf olacaklar.

2) Kısıtlamadan kimler muaf tutulacak?

İçişleri Bakanlığı genelge yayımlayarak, tam kapanmadan kimlerin muaf tutulacağını tek tek belirtti. Temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde çalışan işyerleri dahil 43 meslekte çalışanlar kısıtlamadan muaf olacaklar.

PERSONEL DÖNÜŞÜMÜ
4) Muaf tutulan işyerlerinde tüm çalışanlar işe gidecek mi?

Sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan personelin sadece yüzde 50’si çalışacak ve çalışma dönüşümlü olacak.

KAMU PERSONELİ
5) Kamu personeli çalışmaya devam edecek mi?

Bugüne kadar uzaktan ve dönüşümlü çalışan kamu personeli aynı şekilde uzaktan çalışmaya devam edecek ancak bulundukları ikametlerden ayrılmayacaklar.

6)Kamuda çalışmak durumunda olanlar ne olacak?

Yöneticileri tarafından görev belgesi düzenlenecek ve görevli oldukları sürede ikameti ile işyeri arasındaki güzergahla sınırlı şekilde muafiyete tabi olacaklar.

ÜCRETSİZ İZİN
7) İşveren çalışanını ücretsiz izne çıkartabilir mi?

İşverenin, çalışanını ücretsiz izne çıkartma ve bu durumda da maaş da dahil ödeme yapmama hakkı bulunuyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ
8) Çalışan bu dönemde kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir mi?

31 Ocak 2021 tarihine kadar çalışanları için kısa çalışma ödeneğine başvurmuş olan işyerlerinde çalışanlar bu dönemde kısa çalışma ödeneği alabilecek. Bu tarihten sonra başvuru yapanlar ödenekten yararlanamayacak.

9) Tam kapanma nedeniyle işyerleri çalışamayacağından kısa çalışmaya başvurulabilir mi?

Hayır, başvurulamaz. Kısa çalışma ödeneğine yeni başvuru kabul edilmiyor.

ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ
10) Ücretsiz izne çıkartılanlar, destek alacaklar mı?

Yeni yapılan düzenleme ile başta yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ve spor tesis işletmeleri, yüzme kulüpleri, yüzme havuz işletmeleri, spor kursları, vücut geliştirme salonları, eğlence parkları, bilardo salonları, düğün, balo salonu işletmeleri, güzellik salonları, zayıflama salonları gibi kapalı olan işyerlerinde 2021 yılı mart ayında hizmet akdi bulunan ve ücretsiz izne ayrılan çalışanlardan hali hazırda uygulanmakta olan nakdi ücret desteğinden faydalanmayanlara, nisan ve mayıs aylarına ilişkin olarak, ücretsiz izne ayrıldıkları dönem için, günlük 50 TL ödeme yapılacak. Ayrıca hali hazırda nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 TL ye çıkarıldı.

NORMALLEŞME DESTEĞİ
11) Normalleşmeye geçip de normalleşme desteğinden yararlanan işyerleri ne yapacak?

Tam kapanmadan muaflarsa faaliyetlerine devam ediyorlar yok muaf değillerse yapacak fazla bir şey yok, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyorlar.

KAPANAN İŞ YERLERİNDE MAAŞ ÖDEMESİ
12) Haklardan yararlanmayan ve kapanan işveren çalışanın maaşını ödemek
zorunda mı?

Eğer işyeri kısa çalışma ödeneği ya da nakdi ücret desteği almıyorsa tam kapanma nedeniyle işe gelmeyen çalışanına maaş ödememezlik yapamaz.

İŞVERENE DESTEK
13) Tam kapanmada işverene destekler devam edecek mi?

İşverene, esnafa verilen 1.500 lira sigorta prim desteği, gelir kaybı desteği, kira desteği devam edecek. Gelir kaybı, kira, ciro kaybı desteği için başvurulan halen devam ediyor ve son tarih 30 Nisan.

Kaynak: Tam kapanmada çalışanların hakları neler? | İşveren ve çalışanların tam kapanma sürecinde dikkat etmesi gerekenler