GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-11-2021 17:48   Güncelleme : 14-11-2021 17:48

Tarihi Eminönü Kahvecisi için şok iddia

Tarihi Eminönü Kahvecisi'nde "burada camiler var siz burada böyle sarılamazsınız' hakareti!

Tarihi Eminönü Kahvecisi için şok iddia

Tarihi Eminönü Kahvecisi'nde "burada camiler var siz burada böyle sarılamazsınız' hakareti! 

 

Üsküdar'da ikamet eden Gökçe isimli 24 yaşındaki kadın öğrenci, 11 Kasım'da saat 00.50'de erkek arkadaşıyla birlikte Üsküdar vapur iskelesinden evlerine yürüdükleri sırada, Tarihi Eminönü Kahvecisi işletmesinde oturmakta olan iki şahsın mekandan kalkıp kendilerine doğru gelerek sokakta sarılmaları ve el ele yürümeleriyle ilgili hakaret içeren sözlü tacizlerine maruz kaldıklarını söyledi. Oldukça saldırgan bir tavırla 'burada camiler var siz burada böyle sarılamazsınız' diyerek hakaret etmeye, 'siz Müslüman değil misiniz' gibi sözlerle çifti taciz etmeye başladıklarını öne sürdü.

İddiaya göre; cevap vermekten olabildiğince kaçındıkları kısa bir münakaşanın ardından çift, 'sizinle konuşmak istemiyoruz' gibi sözlerle uzaklaşarak balıkçılar çarşısına doğru yürüdü. Çarşıya girdiklerinde kendilerini taciz eden şahıslarla bağlantılı olan üçüncü bir şahsın 'siz kime kafa tutuyorsunuz' diyerek bir anda çiftin erkek tarafına kafa atıp yumruklamaya başlamasıyla çift, neye uğradıklarını şaşırdı. Şiddeti engellemek amacıyla araya girmeye çalışan Gökçe ismindeki kadın ve erkek arkadaşı bu kişi tarafından darp edilirken, üç kişinin daha müdahil olmasıyla toplam dört kişinin şiddetine uğramaya başladı.

'AHLAKSIZLIĞI ENGELLEMEK İSTEDİM'

Civardaki belediye temizlik işçilerinin yardıma gelip ayırmasıyla kurtulan çift, hem polisi aradı hem bekçileri bulup olayı anlattı. Bekçilerden yardım istedikleri sırada bu defa yine Tarihi Eminönü Kahvecisinden çıkan ve işletmeci olduğunu düşündükleri kişi araya girip 'yürüyün buradan uzaklaşın ben buranın esnafıyım' gibi söylemler ve çeşitli hakaretlerle çifte yeniden sözlü olarak saldırdı.

Ertesi gün polisin kamera incelemesi ve araştırması sonucu saldırganların tamamının bu işletme ve onların mahalle çevresinden kişiler olduklarını öğrenildi. İfadeye gelen Eminönü Kahvecisi çalışanlarından biri, darp olayı öncesinde sözlü tacizde bulunan kişinin 'Hakan abi' diye bahsettiği kişi olduğunu ve Hakan abisinin niyetinin yalnızca ahlaksızlığı engellemek olduğunu belirtti ve "Abi sen olsan sen de uyarırsın, herkesin içinde affedersin sarmaş dolaş görsen, biz zaten hep uyarıyoruz kimse bu arkadaşlar gibi sorun çıkarmıyor" diyerek yaptıkları tacizi kendilerine hak gördüklerini ve bu tacizi yıllardır sistematik şekilde herkese uyguladıklarını pişkinlikle beyan etti.

'EVE GİDERKEN ÖNÜNDEN GEÇİYORUM, GÜVENDE DEĞİLİM'

Taciz ve darp mağduru Gökçe, olayla ilgili şu açıklamada bulundu:

"Ben her gün evime giderken önünden geçtiğim yerde bu adamlar oradayken evime nasıl gideceğimin endişesini taşıyorum. Kendimi asla güvende hissetmiyorum. Haftanın üç günü iş çıkışı saat gece bire gelirken, bu kahvecinin önünden geçerek eve yürüyorum ve korkudan yolumu değiştirmek zorunda kalmayı asla kabullenmiyorum! Biz bu eşkıyaların cesaretlerinin kaynağını çok iyi biliyor, dört bir yandan sokaklara, meydanlara, kampüslere hatta uzanabildikleri ölçüde özel alanlarımıza kadar etrafımızı sarmış, yaşam alanlarımıza her alandan nüfuz ederek baskılarıyla bizleri sindirmeye çalışan bu zihnin yöntemlerinin neler olduğunu çok iyi anlıyoruz. Ne bir kadın olarak üzerimde hak gördükleri ahlaki tahakkümü kabul ediyor ne erkek arkadaşıma ve bana uyguladıkları şiddete susuyoruz! İşletmeci ve çalışanlar ile darp olayına ve sözlü tacize dahil olmuş faillerin tümü hesap verene dek peşlerini bırakmayacağız. Bu süreçte dayanışmanıza, yaşadıklarımızı duyurmanıza ihtiyaç duyuyoruz. "

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Olay, duyurulmasının ardından Twitter gündemine girdi, saldırganlara ve işletmeye tepki yağdı.

Yazar Nevzat Çelik konuyla ilgili, "El ele tutuşarak evlerine gitmekte olan bir çift, E. K. çalışanları tarafından İslam’a aykırı davrandıkları gerekçesiyle taciz ve darp ediliyor. Bu münferit bir saldırı değil, toplumu şeriata göre dizayn etme girişimidir. Yüksek sesle karşı durulmalıdır" paylaşımında bulundu.