TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 12-03-2021 20:33   Güncelleme : 12-03-2021 20:33

Taser yapımcısı Axon, drone'ları doğrudan polislere satmak için Skydio ile birlikte çalışıyor

Axon, ABD merkezli drone üreticisi Skydio ile Axon yazılımına sahip dronları doğrudan kolluk kuvvetlerine satmak için yeni bir ortaklık duyurdu. Yeni anlaşma Axon’un ikincisi: Başlangıçta DJI ile çalışıyordu, ancak Çin merkezli drone şirketi artık ABD hükümeti arasında popüler değil.

Taser yapımcısı Axon, drone'ları doğrudan polislere satmak için Skydio ile birlikte çalışıyor

Tasers, polis vücut kameraları ve diğer polis ve askeri teknolojileri üreten kolluk kuvveti şirketi Axon, ABD'li drone şirketi Skydio ile yeni bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Yeni anlaşma ile Axon, Skydio'nun dronlarının (Skydio 2 ve X2 gibi) kolluk kuvvetlerine ve polis teşkilatlarına özel sağlayıcısı olacak ve Skydio, Axon Evidence ve Axon Respond gibi Axon'un drone tabanlı yazılım araçlarını sunabilecek. dronları.

Her iki araç da doğası gereği büyük ölçüde gözlemseldir, bu nedenle dronları silaha dönüştürmezler. Axon Kanıtı, Axon'un mevcut vücut kameralarının çalışmasına benzer şekilde görüntüleri derlemek için kullanılır, böylece dronlar bir duruma ilişkin ek perspektifler sunabilir. Axon, 2019'da "yüz eşleştirme ürünlerini ticarileştirmeyeceğini" açıkça duyurdu. Benzer şekilde, Skydio'nun CEO'su daha önce The Verge'ye ürünlerini silahlandırmayacağını söylemişti.

Skydio'nun kendisi de zaten dronları polis departmanlarına satıyor - Chula Vista, California polis departmanı zaten bir müşteri, çünkü Örneğin, acil durumlarda bu drone'ları görsel görüş alanının ötesinde kullanmak için sınırlı FAA onayı ile tamamlandı.

İlgili

Otonom insansız hava aracı üreticisi Skydio, ilk katlanır insansız hava aracıyla orduya ve şirkete geçti

Skydio anlaşması, Axon’un ilk drone ortaklığı değil; 2018'de DJI ile ortaklaşa “Axon Air” programını başlattı ve doğrudan Axon tarafından satılan DJI drone'larda Axon yazılımı sundu. Axon, DJI ile ortaklığını sürdürmeye devam edeceğini söylüyor ve The Verge'e "hiçbir drone platformunun kamu güvenliğinin karşılaştığı her kullanım durumunu kapsamadığını" ve Skydio gibi ABD merkezli bir şirkete sahip olmanın "daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu" söylüyor. federal pazardaki fırsatların kilidini açmak için. ”

DJI'nin Çin bağları, onu ABD hükümetinin çalışmalarından etkili bir şekilde uzaklaştırdı. DJI'nin merkezi Shenzhen'de bulunuyor ve insansız hava araçları büyük ölçüde Çin'de üretiliyor, bu da bazı yetkililerin DJI dronlarının Çin hükümetinin tedarik zinciri saldırısına karşı savunmasız olabileceğinden endişelenmesine neden oluyor. İçişleri Bakanlığı, DJI filosunu casusluk veya siber saldırılardan kaynaklanan güvenlik endişeleri nedeniyle Ekim 2019'da toprakladı. Adalet Bakanlığı, geçen Ekim ayında ajans fonlarıyla yabancı yapım insansız hava araçlarının satın alınmasını yasakladı. Savunma Bakanlığı’nın onaylı insansız hava araçları listesi yalnızca Skydio, Parrot ve Vantage’dan gelen ürünleri içerir ve DJI bu listede pek yok.

DJI hala ABD'deki insansız hava araçlarını tüketicilere satabiliyor olsa da, özellikle Skydio, hükümetin Çin drone şirketlerinin kara listesinden yararlanmayı çoktan başardı ve kısa süre önce ABD'nin ilk insansız hava aracı şirketi oldu. 1 milyar dolarlık bir değere ulaşmak.

Skydio CEO'su Adam Bry, geçen yıl The Verge'ye tüketici drone işinde kalmayı planladığını ve drone'larını silahlandırmayacağını söyledi. Bry, "O pazarda heyecan duyduğumuz daha fazla ürünümüz var" dedi.

Ancak hükümet ve askeri anlaşmalar şüphesiz Skydio’nun planlarının büyük bir bölümünü oluşturuyor. Geçen yıl, şirket Skydio X2'yi (Axon tarafından satılan modellerden biri olacak, yalnızca askeri ve kurumsal odaklı bir drone) piyasaya sürdü. Skydio'nun Hava Kuvvetleri ve DEA ile halihazırda mevcut anlaşmaları var ve Kısa Menzilli Keşif Programının bir parçası olmak için ABD Ordusu tarafından değerlendiriliyor.

11 Mart, 11:45 güncelleme: üçlü> Skydio'nun mevcut polis müşterileri hakkında ek ayrıntılar eklendi.

Güncelleme 11 Mart 17:20: Mevcut DJI ortaklığıyla ilgili Axon hakkında bilgi eklendi.

.