TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 25-03-2021 23:18   Güncelleme : 25-03-2021 23:18

Tesla’nın yeni dokunmatik ekran sürücü seçicisi şu şekilde çalışır

Tesla’nın yeniden tasarlanan Model S ve Model X’i, park, geri, boş vites ve sürüş arasında otomatik olarak geçiş yapmak içindir ve fiziksel vites seçicileri yoktur. Yine de yedek olarak bir dokunmatik ekran seçeneği var ve Twitter'da yayınlanan yeni bir video, nasıl çalıştığına ilk bakış sunuyor.

Tesla’nın yeni dokunmatik ekran sürücü seçicisi şu şekilde çalışır

Tesla, bu yılın başlarında yeniden tasarlanmış bir Model S sedan ve Model X SUV duyurduğunda, bu arabaların çalışma şekline ilişkin en büyük değişikliklerden birini görmek gerçekten zordu: Tesla, vites seçme kolunu direksiyon simidinden çıkarmaya karar verdi ve park, geri, boş vites ve sürüş (PRND) arasında geçişi otomatikleştirmeye çalışacak. Şirket, dokunmatik ekranda yedek olarak bir seçenek olacağını söyledi, ancak bugüne kadar tam olarak nasıl göründüğüne dair bir fikrimiz olmadı.

Her sürücü için dokunmatik ekran "düğmeler" yerine sürücülerin yeni yatay dokunmatik ekranın sol üst köşesindeki küçük bir araba simgesine dokunup sürüklemesi gerekecek. (Aslında, bu araba simgesi Tesla'nın yenilenmiş Model S ve Model X için yayınladığı fotoğraflarda görülüyordu, ancak bunun ne için olduğu net değildi.) Arabayı sürücüye koymak için yukarı sürükleyin, aracı koymak için aşağı sürükleyin tersine:

Tamam, yeni S / X @elonmusk @tesla resminde vitesleri böyle değiştirirsiniz .twitter.com / dXtsSzQBAS

- Michael Hsu (@hsumacher) 24 Mart 2021

Neutral, daha derin bir menüye gömüldü, ancak arabayı parka nasıl koyduğunuz hala belirsiz. Belki de Teslas, içten yanmalı arabaların yavaş "sürünmesi" olmadan çalışabildiğinden (bunu açma seçeneği olsa da), aracı sadece fren pedalıyla durdurabileceksiniz ve hareketsiz duracak, hatta belki arabaya geçebileceksiniz. dışarı çıktığınızda park edin.

Şimdi, Elon Musk'a göre, bunların hepsi sizin için otomatik olarak vites değiştiren arabanın yedeği. Musk, Ocak ayında "Araba, gördüğü engellere, bağlam ve navigasyon haritasına göre sürüş yönünü tahmin ediyor" dedi. “Birkaç gün PRND sapı / çubuğu kullanmadan sürdükten sonra, geri dönüp vites kolu kullanmak çok can sıkıcı oluyor! Dokunmatik ekranda geçersiz kılabilirsiniz. ”

Duyurudan sonra Electrek tarafından alınan dahili bir belgede Tesla, otomobilin karşı tarafa baktığını fark ederse" sürücü fren pedalına bastığında otomatik olarak Geri vitese geçeceğini "söyledi. örneğin bir garaj duvarı.

Musk'a Şubat ayında Joe Rogan'ın podcast'indeyken bu değişiklik soruldu ve özelliği test ettiğini ve bundan gerçekten keyif aldığını söyledi:

Musk: Sadece binerseniz, fren pedalına bastığınızda ve ardından gaza bastığınızda, geriye veya ileriye gitmek isteyip istemediğinizi ...

Rogan: Bu çılgınlık. Bu nasıl mümkün olabilir?

Musk: Sadece bakar ve görür: önünde bir engel mi var? Tamam, muhtemelen onu vurmak istemezsiniz, bu yüzden muhtemelen geriye doğru gitmek istersiniz.

Rogan: Doğru, ama ya geriye gitmek istiyorsanız ve içinde hiçbir şey yoksa önünüzde mi?

Musk: Evet, ya belirsizse?

Rogan: Doğru.

Musk: Yani, başlattığınız her şeyin varsayılan tersi olur ve sonra yapabilirsiniz sadece ekranı kaydırın ve yönünüzü değiştirin.

Rogan: Ancak bu şekilde vurmak, geriye gitmek, yukarı kaldırmak için daha kolay değil mi?

< Musk: Evet, göreceksiniz, neredeyse hiç ...

Rogan: Yapıyor musunuz? Yani bu sizin sürdüğünüz bir şey ve sezgisel mi?

Musk: Evet, saptan kurtulup arabayı çözdüğünüzde,

Musk, şirketleriyle sınırları zorlamayı seviyor ve bu karar, bir otomobil için temel işlevin ne olduğu konusunda kesinlikle büyük bir değişikliği temsil ediyor. Ancak Tesla, vites seçicilerle uğraşan ilk otomobil üreticisi olmaktan çok uzak. Federal Motorlu Taşıt Güvenliği Standartları, PRND'nin görüntülenme sırası hakkında bir sürücünün onları nasıl seçtiğinden daha belirgindir, bu nedenle otomobil şirketleri, vites seçme düğmelerinden topuzlara, tehlikeli mod karmaşasına neden olan garip kollara kadar her şeyi denediler.