NEDİR
Giriş Tarihi : 27-03-2021 22:42   Güncelleme : 27-03-2021 22:42

Tespih Namazı Nasıl Kılınır?

Bugün Allah’ın tüm duaları kabul ettiği gece, o yüzden tüm vatandaşlarımı tespih namazı nasıl kılınır aramaya başladı. Tespih Namazı nasıl kılınır? Detaylar haberimizde…

Tespih Namazı Nasıl Kılınır?

Bugün Allah’ın tüm duaları kabul ettiği gece, o yüzden tüm vatandaşlarımı tespih namazı nasıl kılınır aramaya başladı. Tespih Namazı nasıl kılınır? Detaylar haberimizde…

Berat Kandili vesilesiyle Müslüman vatandaşlarımı tespih namazı nasıl kılınıyor araştırıyor. İşte tespih namazının kılınışı:

“Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-aziym"

1.Rekat

Kalben tespih namazına niyet edilir, Allah-u ekber diyerek namaza başlanır, Subhaneke’den sonra 15 kere tespih, Fatiha ve sure’den sonra 10 kere tesbih, Rüku tesbihinden sonra 10 kere tesbih , Rükudan doğrulunca 10 kere tesbih, Secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih, secdeden doğrulunca 10 kere tesbih, 2.secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih okunur ikinci rekat için kalkılır.

2.Rekat

İkinci rek'atte oturulduğunda, Et-tehiyyâtü, Allâhümme salli ve Allâhümme bârik duaları okunur. Fatiha'dan önce, 15 kere tesbih, Fatiha ve sure'den sonra 10 kere tesbih, Rüku tesbihinden sonra 10 kere tesbih, Rükûdan doğrulunca 10 kere tesbih, Secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih, Secdeden doğrulunca 10 kere tesbih, 2.secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih okunur. Üçüncü rekata kalkılır.

3.Rekat

Dördüncü rek'ate kalkılır. Sübhâneke'den sonra 15 kere tesbih, Fatiha ve sure'den sonra 10 kere tesbih, Rüku tesbihinden sonra 10 kere tesbih, Rükûdan doğrulunca 10 kere tesbih, Secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih, Secdeden doğrulunca 10 kere tesbih, 2.secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih okunur.

4.Rekat

Dördüncü rek'atte oturulduğunda, Et-tehiyyâtü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik, Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duaları okunur. Fatiha'dan önce 15 kere tesbih, Fatiha ve sure'den sonra 10 kere tesbih, Rüku tesbihinden sonra 10 kere tesbih, Rükûdan doğrulunca 10 kere tesbih, Secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih, Secdeden doğrulunca 10 kere tesbih, 2.secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih okunur. Önce sağa, sonra sola dönülerek; Es-selamü aleyküm ve rahmetüllah denir. Namaz tamamlanır. Tesbih namazında her bir rek'atte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

Dua edilir.