KİMDİR
Giriş Tarihi : 03-04-2022 17:22

Üniversiteli Hasan Can Çoban kimdir?

Kaldığı yurtta kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Hasan Can Çoban kimdir?

Üniversiteli Hasan Can Çoban kimdir?

Kaldığı yurtta kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Hasan Can Çoban kimdir?

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Hasan Can Çoban spordan sonra yurduna döndüğünde kalbinde ağrı hissediyor. Üniversitenin Sıhhiye’deki yurdunda kalan Çoban, ağrısının artmasının ardından hastaneye gitmeye karar verdi. İntörn hekimlerin kaldığı kattan geçerken Çoban fenalaşarak yığılıyor. İntörn hekimler, koridorda ilk müdahaleyi yapıyor.

Mavi kod bozuk
İntörn hekimler hemen mavi kodu arıyorlar. Acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hastalar, hasta yakınları ve tüm hastane personeline en kısa sürede müdahale edilmesini sağlayan acil durum yönetim aracı olan mavi kod (2222) çalışmıyor.

İftar çadırları ambulansa engel oldu
İhmal zinciri mavi kodla sınırlı değildi. Öğrenciler mavi kod çalışmayınca hemen ambulans çağırdılar. Yurdun kapısına kadar gelen ambulans, yurdun girişine kurulan iftar çadırlarından dolayı yurda giremedi.

Karşıdaki hastaneye yardım istemek için giden üniversitelilere doktorlardan ilk yanıt olumsuz oluyor. İkinci kez gittiklerinde kendileriyle beraber yurda bir doktor geliyor. Bu sırada ambulans da yurda girince Çoban’ı ambulansla hastaneye götürüyorlar.

Ancak tüm müdahalelere rağmen Çoban yaşamını yitirdi.

Kinem DemirKinem Demir