TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 00:07   Güncelleme : 21-02-2021 00:07

Uzatılmış aşı zaman çizelgeleri yeniden gündeme geliyor

Politika yapıcılar mümkün olduğu kadar çok kişinin aşılanmasını istiyor. Yeniden ortaya çıkan fikirlerden biri, iki dozluk COVID-19 aşılarının birinci ve ikinci dozları arasında daha fazla zamana izin verilmesini içerir.

Uzatılmış aşı zaman çizelgeleri yeniden gündeme geliyor

Pandemi ilerledikçe, uzmanlar hala sınırlı olan aşı kaynaklarını mümkün olduğunca çok insanı korumak için genişletmenin yollarını araştırıyor. Bu hafta yeniden ortaya çıkan fikirlerden biri, iki dozluk aşıların birinci ve ikinci dozları arasında daha fazla zamana izin verilmesini içeriyor. Ancak bu sefer işe yarayabileceğini gösteren bazı ek veriler var.

Fikir şu: Pfizer / BioNTech ve Moderna tarafından yapılan önde gelen iki aşı iki doz gerektirir. Ancak ilk verileri, ilk dozdan sonra oldukça önemli bir koruma gösterdi. Bu, insanları düşündürdü - daha fazla insana sadece bir dozla kısmi koruma vermeye değer mi? Ya da programa sadık kalmalı ve daha az kişiyi tamamen aşılamalı mı?

COVID-19 araştırmalarını, geliştirmelerini ve hikayelerini vurgulayan bir bülten bu önemli. Buradan abone olun!

Aralık ayında bazı uzmanlar, iki dozluk bir aşının tek bir dozunun etkili olup olmayacağını öğrenmek için araştırmacıları denemeler yapmaya teşvik etti. Aynı dönemde, Birleşik Krallık'taki sağlık yetkilileri bu çalışmalar olmadan ilerlemeye karar verdi ve insanların dozlarını ertelemesine olanak tanıyacak şekilde ilk atışları yapmaya öncelik verdi.

Bu hafta, bunu gösteren daha fazla veriye sahibiz. tek bir doz Pfizer / BioNTech, aslında hastalıkları önlemede oldukça iyi bir iş çıkarır.

Bazı uyarılar var. İşte en önemlisi: Çalışmadaki insanların çoğu ikinci dozlarını nispeten hızlı bir şekilde almaya başladı. Bu, araştırmacıların yalnızca ilk dozun, bir kişinin o ilk atışı aldıktan sonraki 15 ila 28 gün arasında etkili olduğunu söyleyebileceği anlamına gelir. Korumanın bunun ötesinde ne kadar süreceği hala bilinmemektedir.

İşte bu yüzden bazı uzmanlar, bu aşılar arasındaki takvimi değiştirmek söz konusu olduğunda hala dikkatli olmaya çağırıyor. Jonathan Tempte, NBC'ye verdiği demeçte, "Tek bir dozun eşdeğer seviyede koruma sağladığını gösteren iyi klinik deneyler olana kadar, yaklaşımımızı terk etmemiz veya yeni politikalar oluşturmamız gerektiğini bilmiyorum" dedi.

< Dağınık ve araştırmacılar aynı fikirde değil. Anthony Fauci de dahil olmak üzere bazıları, programa uygun iki doza bağlı kalmanın ABD'yi virüsün tehlikeli varyantlarının önünde tutmaya yardımcı olabileceğini savunuyor. Diğerleri daha çok Birleşik Krallık'ınkine benzer bir strateji benimsemeye meyilli. "Rastgele denemeler için beklersek paraşüt veya aspirin kullanmayacağımızı söyleyen eski bir söz var."

"Bence bu [strateji], mantıklı insanların aynı fikirde olmayacağı bir şey, ancak rastgele kanıtlarla desteklenen bir şeyi yalnızca acil bir durumda maskeler kullanmaktan, sosyal mesafeden uzaklaşmaktan, her şeyi yapmaktan alıkoyacak bir şey yapmanız gerektiğini söylemek Harvard'da bir epidemiyolog olan Marc Lipsitch, bu ayın başlarında CIDRAP News'e verdiği demeçte, iyi halk sağlığı uygulamaları olduğunu biliyoruz.

CDC, ekstrem durumlarda, hizmet sağlayıcıların hastalarının çekimleri arasındaki pencereyi üç ila dört haftadan altı haftaya kadar uzatabileceğini söyledi. Bu hafta Bloomberg, CDC'ye tavsiyede bulunan bir komitenin daha küçük bir çalışma grubunda programı değiştirmeyi tavsiye edip etmemeyi düşündüğünü bildirdi.

Bu tartışma yakın zamanda komitenin tamamına ulaşamayabilir. Çalışma grubu, daha fazla veri görmeleri gerektiğine karar verebilir veya COVID-19 ile ilgili bir sonraki toplantıya, tek seferlik Johnson ve Johnson aşısı önerileri de dahil olmak üzere daha acil konuların tartışılması lehine karar verebilir. (Bu komitenin önümüzdeki hafta başka bir toplantısı planlanıyor, ancak ebola, dang humması ve kuduz gibi bir dizi diğer ölümcül hastalığa odaklanılıyor.)

Komite kabul etmese bile hemen, dozların ne zaman uygulanacağı sorusu büyüleyici ve aşının yaygınlaşması hızlandıkça ve daha fazla veri akmaya devam ederken izleyeceğiz.

İşte bu hafta başka neler oluyor.

Araştırma”

Öncü COVID-19 enfeksiyon denemesine katılmak için İngiltere'de 90'a kadar gönüllü
Bir deneme İngiltere'de gönüllüleri kasıtlı olarak COVID-19'a neden olan virüse maruz bırakacak.

Duruşma geçen yıl duyurulmuştu, ancak devam etmek için etik ve düzenleyici adımlardan geçmesi gerekiyordu. (Nicola Davis / The Guardian)

ABD'de COVID-19'dan kim öldü?
Bu, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ABD ve bu hastalıktan ölen insanların demografisine bakar. (Youyou Zhou ve Julia Belluz / Vox)

< Gelişim

'İyi' ve 'kötü' COVID aşıları efsanesi
Birden fazla aşının yaygınlaşmasıyla, aralarında kaçınılmaz karşılaştırmalar vardır. Ancak bu karşılaştırmalar, aşılar hakkında iletişim kurarken ve insanlara bunları yaptırırken zararlı olabilir. (Helen Branswell / STAT)

COVID-19 aşıları ABD'de çalışmaya başlıyor
ABD'deki vakalar düşüşte. Bu daha kapsamlı düşüş henüz aşıya atfedilemezken, araştırmacıların aşıların işe yaradığını gördüğü bazı yerler var. (Nicole Wetsman / The Verge)

Büyükanne ve büyükbabalar neden aşı bulamıyor: Niş biyoteknolojik bileşenlerin azlığı
Yakın zamana kadar mRNA bazlı aşılarda bulunan bileşenler Pfizer / BioNTech tarafından yapılmıştır ve Moderna sadece küçük miktarlarda üretilmiştir.

(Christopher Rowland / The Washington Post)

Korumasız Afrikalı sağlık çalışanları, zengin ülkeler COVID-19 aşıları satın aldıkça hayatını kaybediyor
Bazı ülkeler ve bölgeler tedarik etmekte zorlanıyor Aşılar ciddi sağlık krizleri yaratıyor. ABD gibi daha zengin ülkeler aşı yarışında belirgin bir avantaja sahip ve başka yerlerde trajik sonuçlarla öne çıkıyor. (Kai Kupferschmidt / Science)

Perspektifler:

... Wes ve Zoe'nin coşkusu, ancak kabul ettikleri çok sayıda burun swabını ve kan alımını (altı ziyaret boyunca her birinden dörde kadar) tanımladığında azaldı. Ancak, arkadaşlarını güvenli bir şekilde görebilme olasılığıyla ve oğlumun AirPod'larını yükselterek, kolları sıvadı.

- Gazeteci Sheila Mulrooney Eldred yazıyor New York Times için Moderna'nın aşı denemesine katılan gençlerinin deneyimi hakkında.

Kulağa çılgınca geliyor, değil mi? Ben deli miyim? Kesinlikle her şeyden şüphe etmeye başladığım o psikolojik savaşım var. Hepsi kafamda olabilir mi? Kendime daha çok denemem gerektiğini söyleyeceğim.

Nabzım yükseliyor. O kadar başım dönüyor ki oturmak zorundayım.

- Washington Post'ta Eli Saslow'a söylediği gibi Mart 2020'den beri COVID-19 semptomlarıyla ilgilenen Kaitlin Dennis.

Babamın sağlığı kötüye giderken, dünyanın şu anda ne kadar çılgın olduğunu düşündüm; Onun gibi ön saflardaki çalışanları onurlandırmak için yapılan tüm iyi niyetli jestlerin arkasında, ticareti sürdürmek için hayatlarını tehlikeye atma istekliliği var. Normallik duygusu için yok etme ve yok etme istekliliği.

- Lovely Umayam, The New York Times için güvenlik ve babasının COVID-19 ile mücadelesi hakkında yazıyor.

Rakamlardan fazla

Dünya çapında pozitif testler yapmış 110.655.192'den fazla kişi için, iyileşme yolunuz sorunsuz olabilir.

Ailelere ve arkadaşlara Dünya çapında ölen 2.450.423 kişiden - ABD'dekilerin 495.469'u - sevdikleriniz unutulmadı.

Herkes güvende kalın.

< /.