TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 12-03-2021 23:49   Güncelleme : 12-03-2021 23:49

Verizon, yalnızca "premium" müşterilerin en düşük 5G hızlarından kaçabileceğini bildiriyor

Verizon, yalnızca "premium" sınırsız planlara sahip müşterilerin, kullanılabilir olduklarında 5G hız artırıcı C-bandı frekanslarına erişebileceklerini söylüyor. Sınırsız Başlatma planındaki ölçülü planlar ve müşteriler yalnızca daha yavaş olan Nationwide 5G'ye erişebilir.

Verizon, yalnızca

Temel bir Verizon planı kullanıyorsanız, kritik C-bandı spektrumu çevrimiçi hale geldikten sonra bile, şirketin "ülke çapında" zayıf performans gösteren 5G ağına takılıp kalacaksınız. Şirket yatırımcılara yaptığı bir sunumda The Verge'ye C-bandı frekanslarının ve daha yüksek hızlarının yalnızca "premium" sınırsız planlarla müşterilere sunulacağını doğruladı. Ölçülü veya temel Sınırsız Başlatma planındakiler, daha yavaş, düşük bantlı 5G'ye indirilecek.

Verizon, C-Band'a erişmek için Daha Fazla Oynayın, Daha Çok Yapın ve Daha Fazlasını Alın gibi premium ve sınırsız bir plana ihtiyacınız olacak. Daha eski bir planınız varsa, yalnızca DSS'nin "ülke çapında" 5G'sine erişebileceksiniz, bu daha yeni ve daha hızlı çeşidi değil. https://t.co/JH1uTixZaI

— Eli Blumenthal (@eliblumenthal) 10 Mart 2021

Bu, esasen şirketin ultra hızlı mmWave 5G'sini temelde şu şekilde ele alıyor: temeldeki müşteriler -level sınırsız planın bu ağa erişimi yok, oysa Daha Fazla Oyna, Daha Fazla Yap ve Daha Fazla Sınırsız Al abonesi var. Ölçülü planlara sahip müşterilerin de mmWave erişimi yoktur ve aynı şekilde C-bandına da sahip olmayacaklar, ancak ek bir ücret karşılığında her ikisine de erişim sağlayabilirler.

Şirket, müşterileri "adım adım ileriye taşımaya" son derece hevesli. ”Planlıyor ve teşvik olarak bu C-bandı spektrumunu kullanıyor

Bu, C-bandının şirketin ülke çapında 5G'de gördükleri düşük performansı iyileştireceğini uman Verizon müşterileri için kötü bir haber. Ağ şu anda 5G'ye pek uygun olmayan dar düşük bantlı kanalları kullanıyor ve aynı frekanslarda 4G ve 5G trafiğini barındırmak için Dinamik Spektrum Paylaşımı adlı bir teknolojiye güveniyor. Sonuç olarak, Verizon’un 5G hızları 4G’ye yakındır ve bazen daha da yavaştır.

Verizon, erişebildiği spektrum nedeniyle sınırlandırıldı ve bu nedenle, C-bandı olarak bilinen orta bant frekanslarının yakın zamandaki FCC açık artırmasında büyük harcama yaptı. Bu spektrum yığını, 5G için idealdir ve aralıkla sınırlı mmWave'den daha geniş kapsama alanıyla LTE'den daha yüksek hızlar sunar. Şirket, C-bandı lisansları için 45.4 milyar $ teklif verdi - AT & T'nin harcadığı tutarın iki katından fazla. Yıl sonunda bu frekans blokları kullanıma sunulmaya başladığında, ağın performansını önemli ölçüde artıracaktır.

Verizon ayrıca ileride sattığı tüm yeni telefonların C-bandı uyumlu olmalıdır. Galaxy S21 ve iPhone 12 serisi gibi amiral gemileri için durum zaten böyledir, ancak ABD'de tüm bütçe veya orta seviye telefonlar C-bandı uyumlu değildir. Bu, telefonla alışveriş yapanların Verizon ile telefon satın alırken düşünmeleri gereken bir şey daha azdır, ancak aynı zamanda Verizon’un sizinle daha pahalı bir plana ilişkin konuşma işini de kolaylaştırır. Ve temel planlarından birindeyseniz, satış konuşmasını daha erken duyuyor olabilirsiniz.