EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-06-2021 17:39   Güncelleme : 02-06-2021 17:39

Viyana müzakerelerinde görüşmeler devam ediyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Temel sorunlar çözüldü" dedi.

Viyana müzakerelerinde görüşmeler devam ediyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam eden toplantılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu

"TEMEL SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ"
Başkent Tahran'da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Ruhani, " ABD ile temel meselenin çözüldüğünü" dedi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın onlarca kez müzakere talebinde bulunduğunu ve bu amaçla Japonya Başbakanı'nı gönderdiğini belirten Ruhani, "ABD'nin tarihte İran'a karşı bu kadar yenildiğini hatırlamıyorum. Viyana'daki müzakereler iyi ilerliyorsa bu sabrettiğimiz içindir. ABD ile temel meselenin çözüldüğünü görüyoruz. Trump, onlarca kez müzakere talebinde bulundu." dedi.

"BAZILARI HOŞLANMIYOR"
İran'da 18 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Ruhani, devrimin en önemli kazanımlarından birinin sandık olduğunu vurguladı.

Ruhani, "Seçimler ve sandıklar, en önemli meselemizdir. Bazıları referandum kelimesinden hoşlanmıyor ancak rejimimiz referandum ile başladı. İran İslam Cumhuriyeti rejimi referandum ile onaylandı." diye konuştu.

Öte yandan İran'ın nükleer silah elde edeceği gerekçesiyle Siyonist İsrail Viyana'daki ABD-İran görüşmelerine karşı çıkıyor.