TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 27-03-2021 19:47   Güncelleme : 27-03-2021 19:47

Volkswagen, Dieselgate ile ilgili çok yıllık soruşturmayı tamamladı

Alman otomobil üreticisi, dışarıdan bir hukuk firmasının, 65 petabayt veri, 480 milyon belge ve 1000'den fazla görüşmeyi içeren Dieselgate skandalıyla ilgili bir soruşturma sonuçlandırdığını söyledi. Volkswagen, bazı eski yöneticilerden ve yönetim kurulu üyelerinden tazminat istiyor, ancak başka herhangi bir eylemde bulunmuyor.

Volkswagen, Dieselgate ile ilgili çok yıllık soruşturmayı tamamladı

Volkswagen Grubu, Dieselgate hakkında çok yıllık bir iç soruşturmayı tamamladı ve emisyonlardan kaynaklanan büyük mali zararların bir kısmını telafi etmek için eski CEO Martin Winterkorn ve eski Audi CEO'su Rupert Stadler'den tazminat almaya çalışacağını söylüyor. hile skandalı.

Volkswagen'in soruşturmayı yürütmek için tuttuğu hukuk firması yaklaşık 480 milyon belge dahil olmak üzere 65 petabayttan fazla veriyi kapsıyordu. Alman otomobil üreticisi, bu dosyaların yaklaşık 1,6 milyonunun "ilgili olarak belirlendiğini, tarandığını ve incelendiğini" söyledi. Hukuk bürosu ayrıca 1.550 görüşme gerçekleştirdi ve şirketin eylemlerinin bir sonucu olarak dünyanın dört bir yanındaki savcılık ve adli işlemlerden alınan dosyaları inceledi. Volkswagen, dahili soruşturmanın "Alman ekonomi tarihinde bir şirkette gerçekleştirilen en kapsamlı ve karmaşık soruşturmaydı" diye yazıyor.

Winterkorn, skandalın ortaya çıkmasının hemen ardından, Eylül 2015'te Volkswagen'i yeniden yönetmekten istifa etti. Daha sonra Almanya'da tutuklandı ve sadece şirketin dizel araçlarının düzenleyicileri kandıran bir yazılıma sahip olduğunu bilmekle değil, aynı zamanda Çevre Koruma Ajansı'nın bir yıl boyunca hileyi keşfettiği için oturmakla suçlandı. Winterkorn, ABD'de de suçlandı, ancak iade edilme olasılığı düşük. Almanya'da yargılanmaya devam ediyor.

Stadler, 2018 yılında Alman yetkililer tarafından tutuklanarak Audi'nin tamamen elektrikli ilk otomobili olan E-Tron'un ortaya çıkışını geri püskürtmesine neden oldu. Stadler daha sonra Volkswagen tarafından görevinden zorla alındı.

Volkswagen Cuma günü yaptığı açıklamada, diğer dört eski yönetim kurulu üyesinden de tazminat istediğini söyledi: Ulrich Hackenberg ve Stefan Knirsch (Audi), Wolfgang Hatz (Porsche) ve Heinz -Jakob Neusser (Volkswagen) - ikincisi Adalet Bakanlığı tarafından cezai olarak suçlandı.

Soruşturmanın sonu, Volkswagen'in hiç şüphesiz Dieselgate her gündeme getirildiğinde ilerlemeye işaret edeceği bir şey. Şirket, skandalın patlak vermesinden bu yana geçen beş yılı aşkın süredir, kendisini aldatıcı ve zararlı eylemlerinden uzak tutmaya çalışarak geçirdi ve birçok noktada bunu bireysel oyunculara bağlamaya çalıştı. (Amerikan bölümünün eski CEO'su bir keresinde 2015'te Kongre'ye “bunu hangi nedenle olursa olsun [yapan] bir çift yazılım mühendisinin işi” olduğunu ifade etti. Beş ay sonra istifa etti.)

At en azından, Volkswagen şu anda elektrikli araçlara en uyumlu girişimi yapan en büyük eski otomobil üreticisi ve kısa süre önce bu alandaki yatırımını 86 milyar dolara çıkardı.