TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 06-03-2021 12:45   Güncelleme : 06-03-2021 12:45

Windows dizüstü bilgisayarınızda pil ömrü raporu nasıl çalıştırılır

Windows, kurulduğu günden itibaren pil kullanımınızı ve ömrünüzü izler, ancak bu verilere kullanıcı tarafından görsel olarak erişilemez - bilmeniz gerekenlerin çoğunu size söylemesi gereken yerleşik güç raporunu çalıştırmadığınız sürece.

Windows dizüstü bilgisayarınızda pil ömrü raporu nasıl çalıştırılır

Editörüm bana Window'un yerleşik pil raporundan bahsettiğinde, aklıma ilk gelen şuydu: "Bunu daha önce nasıl hiç duymadım? Ayrıca, kulağa oldukça faydalı geliyor! " Bu yüzden (Laptop Magazine'den) gönderdiği rehbere baktım ve denedim. Göründüğü kadar ilginçti. Bu yüzden, bu kullanışlı yerleşik araca rastlamadıysanız, paylaşırım diye düşündüm.

Windows, dizüstü bilgisayarın pili, kurulduğundan beri çalışıyor. Yalnızca iki komut istemi komutu kullanarak çalıştırabileceğiniz rapor, pilinizde kaç döngü kullandığınızı ve son üç günde nasıl kullanıldığını gösterir. Ayrıca, Windows'un pil ömrünüzün gerçekte olduğu gibi olması gerektiğini tahmin ettiği bir resim de verecektir.

Dolayısıyla, pil durumunuzu merak ediyorsanız veya pilinizin ömrünün değiştiğini fark ettiyseniz Son zamanlarda biraz sıkıntılıydı ve bunun ihmalden mi yoksa bilgisayarınızdaki bazı güç virüslerinden mi kaynaklandığını merak ediyorlarsa, bu rapor size haber vermelidir.

Önce Komut İstemi aracını açın. Bunu yapmak için, Başlat menüsünden “CMD” yi arayabilir ve açmak için Komut İstemi'ne tıklayabilirsiniz. Rapor bir HTML dosyası olarak çıkarılacağından, bulunmasının kolay olduğundan emin olmak isteriz.Raporu oluşturmak için şunu yazın:

powercfg / batteryreport

Bu, powerconfig aracını çalıştırır ve şimdi masaüstünüzde HTML olarak bulunması gereken bir pil raporu vermesini söyler dosya. Tarayıcınızda açmak için dosyayı çift tıklayın (veya size dosyayı hangi programda açmak istediğinizi sorabilir, bu tarayıcınız olabilir). Artık tüm bu tatlı, tatlı pil bilgilerini görebilirsiniz. Pil kullanım grafiği, pilinizin zaman içinde ne kadar hızlı bittiğini size söyleyebilir. Bu, pilinizi nasıl kullandığınız hakkında bir fikir edinmenize veya son bilgisayar alışkanlıklarınızı göstermenize yardımcı olabilir. Tasarım kapasitesi tahminini gerçek zamanınızla karşılaştırmak, pilinizi değiştirme zamanının gelip gelmediğini size söyleyebilir.Kullanılmış bir dizüstü bilgisayar satın aldıysanız ve pilin hangi durumda olduğunu öğrenmek istiyorsanız, muhtemelen bu aracı Windows'u silmeden önce çalıştırmak isteyeceksiniz, çünkü döngü sayısı yalnızca mevcut Windows kurulumunda olanları yansıtıyor gibi görünüyor. Dizüstü bilgisayarım bir 2018 model ve o zamandan beri 177'den fazla döngüden geçtiğinden oldukça eminim.

Daha yeni bir kurulumda olsanız bile, tasarım kapasitesine ve ardından ne kadar farklı olduklarını görmek için tam şarj kapasitesine bakarak genel bir sağlık bilgisi edinebilirsiniz.

Kendini dışlanmış hisseden bir Apple kullanıcısıysanız endişelenmeyin: macOS, çok fazla geçmiş verisi olmasa da bazı pil bilgilerine erişmenize de izin verir. Görmek için sol üstteki Apple menüsüne gidin ve "Bu Mac Hakkında" yı tıklayın. Ardından Sistem Raporu düğmesine tıklayın ve Donanım altında Güç seçeneğine gidin. Burada pilinizin döngü sayısını, tahmini sağlığını ve mevcut tüm güç ayarlarınızı görebilirsiniz. Son 24 saat veya 10 gün içindeki pil kullanım grafiklerinizi görmek için Sistem Tercihleri'ne ve ardından Pil'e gidin.

Pil bölümünde görebilirsiniz.