TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 16:11   Güncelleme : 31-03-2021 16:11

Windows PC'de özel karakterler nasıl yazılır

Windows belgenize özel karakterler eklemek zor değildir (her ne kadar Mac'teki kadar düzgün bir işlem olmasa da).

Windows PC'de özel karakterler nasıl yazılır

Durum şu: İş için bir rapor yazıyorsunuz ve birdenbire "Jones née Berkowitz" ifadesini yazmanız gerekiyor. Veya İspanyolca bir cümle ekliyorsunuz ve "años" kelimesini kullanmanız gerekiyor. Özel karakterleri harflere nasıl eklersiniz?

Özel karakterler (aksan işaretleri olarak da bilinir) bazı dillerde daha yaygın olabilir, ancak İngilizce konuşanların bunları kullanması gerekebilecek pek çok durum vardır . Ancak İngilizcede çok nadir oldukları için, anadili İngilizce olanlar bu işaretleri belgelere, e-postalara veya diğer yazılara nasıl ekleyeceğini öğrenmemiş olabilir. Bunları Windows belgenize eklemek zor değil, ancak Mac'teki kadar düzgün bir işlem olmasa da, tek yapmanız gereken uygun tuşu basılı tutmaktır. (Aslında, bir zamanlar sembol karakter kodlarına bakmanız gerekirdi ...)

Dokunmatik klavyeyi kullanın

Aksan işaretleri eklemenin en kolay yolu bir belge, Windows dokunmatik klavyeyi etkinleştirmektir. (Beni bu yönteme yönlendirdiği için ZDNet'ten Ed Bott'a teşekkürler.) Bir Windows tablet kullanıyorsanız veya tablet modunda bir PC kullanıyorsanız, dokunmatik klavye otomatik olarak görünür. Dokunmatik ekranınız yoksa, görev çubuğunda tarihin yanında sağ tarafta görünen klavye simgesini kullanabilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz harfin üzerine uzun basın (fare düğmenizle veya dokunmatik ekranınız varsa parmağınızla) Artık bu harfi farklı sembollerle yazmanın yollarını gösteren birkaç ekstra tuş göreceksiniz. İstediğinizi seçin ve belgenizde görünecektir. Bir emoji girmek istiyorsanız, emoji tuşuna ("boşluk çubuğunun" solunda) tıklayın İstediğiniz özel karakteri seçin, belgenizde görünecektir. İstediğiniz özel karakteri seçin, belgenizde görünecektir.

Emoji klavyesini kullanın

Erişebileceğiniz ve metninize kolayca özel karakterler eklemenize izin verebileceğiniz başka bir klavye de Windows'un emoji klavyesidir. Evet, esas olarak metninize emoji eklemek içindir, ancak başka kullanımları da vardır. Ve kullanımı kolaydır:

Windows tuşunu (üzerinde Windows sembolü olan) basılı tutun ve nokta tuşuna basın Çeşitli emojileri gösteren emoji klavyesi açılır. Üstteki semboller sekmesine tıklayın (soldan üçüncü).Aradığınız sembol türünü seçmek için alt satırdaki menüyü kullanın (metinde kullanılacak karakterleri arıyorsanız, muhtemelen bunu seçmek isteyeceksiniz: Ç). Ardından, istediğiniz karakteri bulana kadar aşağı kaydırın.

Karakter haritasını kullanın

Windows'a özel karakterler eklemek için daha eski moda bir yöntemi denemek istiyorsanız, daha az cilalı ve daha karmaşık bir versiyon olan karakter haritasını kullanabilirsiniz. ama benzer bir hizmet sunuyor.

Windows 10 sisteminizde ona erişmek için:

Arama alanınıza "karakter" yazın ve ardından Karakter Haritası uygulamasını seçin. belirli bir yazı tipi için bir grup özel karakter gösteren açılır harita. Üst kısımdaki açılır yazı tipi menüsünü tıklayarak yazı tipini değiştirebilirsiniz. Karakter haritası, çok çeşitli özel karakterlere erişmenizi sağlar. Karakter haritası, çok çeşitli özel karakterlere erişmenizi sağlar. Belgenizde kullanmak istediğiniz harf (ler) e veya özel karakterlere tıklayın ve ardından "Seç" düğmesine tıklayın.İstediğiniz tüm karakterleri seçtikten sonra, "Kopyala" düğmesini tıklayın ve ardından karakterleri belgenize yapıştırın

Unicode değerini kullanın

Sağ alt tarafa bakarsanız - bir harf veya özel karakter seçtikten sonra karakter haritasının el köşesinde, "Tuş vuruşu" kelimesini ve ardından "Alt" ve dört haneli bir sayı göreceksiniz. Bu sayı, sembolün Unicode değerini temsil eder ve karakter eklemek için zamana bağlı bir standarttır.

Sürekli olarak birkaç özel karakter kullanırsanız, klavyenizi kullanarak istediğiniz karakteri kolayca eklemek daha hızlı olabilir . Bunu yapmanın birkaç yolu vardır; en kolay iki tanesi (her birinin sınırlamaları vardır):

Alt tuşuna basın ve ardından dört basamaklı Unicode değerini yazın. Bunun çalışması için klavyenizde ayrı bir sayısal tuş takımına sahip olmanız ve NumLock tuşunun etkinleştirilmesi gerekir. Microsoft Word, WordPad, Outlook veya başka bir Microsoft uygulamasıyla çalışıyorsanız, Unicode değerini yazıp Alt-X yazabilirsiniz

26 Mart'ı Güncelle, 10:50 ET: Bu makale, Unicode değerlerini ve emoji klavyesini kullanma hakkında bir bölüm eklemek için güncellendi.

.