SİYASET
Giriş Tarihi : 07-03-2023 20:09

Yeni CHP Genel Başkanı kim olacak?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada veda ettiğini ifade etti. Peki yeni başkan kim olacak? İşte detaylar...

Yeni CHP Genel Başkanı kim olacak?

Altılı Masa’nın yayınladığı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası’nda’, “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13.Cumhurbaşkanı ve TBMM görev süresini tamamlayacaktır” ifadeleri yer aldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, seçilmesi durumunda yeni sisteme geçiş sürecinde, tıpkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığına devam etmesi gibi, CHP Genel Başkanlığı görevini de yürütecek.

Ancak parlamenter sisteme geçtikten sonra, Kılıçdaroğlu’nun partisinden istifa etmesi gerekecek. Peki, CHP’nin yeni lideri kim olacak?

  CHP Grup Başkanvekili  Özgür Özel; “Cumhuriyet Halk Partisi gibi partilerde bunu en demokratik yollardan yapılacak seçimler belirler. Ama daha o günlere çok var.” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sonra genel başkanlık için öne çıkan isimlerin, Özgür Özel ve Faik Öztrak olduğu iddia ediliyor.

 

Kübra TaşKübra Taş