TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 13:54   Güncelleme : 31-03-2021 13:54

YouTube, çalışanların Çince karşıtı sözler içeren rap şarkısını kaldırma talebini reddetti

Artan Asya karşıtı şiddetin ışığında, YouTube çalışanları YG’nin "Meet the Flockers" ın potansiyel olarak zararlı olduğu gerekçesiyle platformdan kaldırılması için baskı yaptılar, ancak YouTube yöneticileri isteği kapattı.

YouTube, çalışanların Çince karşıtı sözler içeren rap şarkısını kaldırma talebini reddetti

Bloomberg'den alınan bir rapora göre, YouTube çalışanların Asyalılara karşı şiddeti teşvik ettiği iddia edilen bir rap şarkısını kaldırması için yapılan çağrılarla karşı karşıya.

Rapçi YG'nin "Meet the Flockers" hırsızlığın ayrıntılı bir açıklaması - a rap müziğinde nispeten yaygın bir kinaye - ancak Çin topluluklarına özel bir gönderme ile başlıyor: "Çin mahallesi bulun, çünkü banka hesaplarına inanmıyorlar." Asyalılara yönelik sokak şiddetindeki son artış ışığında, bir grup YouTube çalışanı mesajın açıkça tehlikeli olduğunu savundu ve nihayetinde Güven ve Güvenlik ekibinden videoyu kaldırmasını istedi.

Ancak YouTube, nihayetinde videoyu kaldırmayı reddetti. şarkı, platformun "eğitici, belgesel, bilimsel ve sanatsal" (veya EDSA) içeriği istisnasına atıfta bulunuyor.

Yöneticiler, "EDSA herhangi bir içerik için ücretsiz erişim hakkı olmasa da, aksi takdirde bu tür EDSA istisnaları olmasaydı politikaları ihlal edecek binlerce müzik videosu vardır" diye yazdı çalışanlara mektup. "Bu videonun kaldırılması, rap'ten rock'a kadar değişen türlerde benzer şekilde şiddet içeren veya saldırgan sözler içeren diğer müzikal içerikler için geniş kapsamlı etkilere sahip olacaktır."

"Meet the Flockers" ilk kez tartışma yaratmıyor . 2014'te piyasaya sürüldüğünde büyük ölçüde göz ardı edilen şarkı, iki yıl sonra sosyal medya kanallarında dolaştıktan iki yıl sonra Çinli topluluklar için bir tartışma konusu haline geldi ve hatta bazı polis departmanları şarkıyı ve ardından izinsiz bir müzik videosunu belirli ev hırsızları için suçladı. Endişeler o kadar kızıştı ki, San Francisco süpervizörü Jane Kim videoyu kaldırması için YouTube'u aradı.

YouTube ayrıca 2016 tartışmasına yanıt olarak işlem yapmayı reddetti, ancak yükleyici daha sonra müzik videosunu gönüllü olarak kaldırdı. Şarkı, statik bir albüm kapak resmi üzerinden oynatılan resmi YG hesabı aracılığıyla YouTube'da kalmaya devam ediyor.

Yoruma ulaşan YouTube, iş gücü içindeki açık anlaşmazlığın önemini vurguladı. Bir temsilci, "YouTube'un açık bir kültürü var ve çalışanlar bir karara katılmasalar bile görüşlerini paylaşmaya teşvik ediliyor" dedi. "Açıklığı YouTube topluluğunun genelini korumakla dengelemek için devam eden çalışmalarımızın bir parçası olarak bu diyaloğu sürdüreceğiz."