TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 13:38   Güncelleme : 31-03-2021 13:38

YouTube, içerik oluşturucuların refahını korumak için hoşlanmayanları gizlemeyi deniyor

YouTube, hedeflenen beğenmeme kampanyalarını önlemek ve refahlarını korumak için bazı içerik oluşturucuların videolarında gizlenen beğenmeme sayılarını test ettiğini duyurdu.

YouTube, içerik oluşturucuların refahını korumak için hoşlanmayanları gizlemeyi deniyor

YouTube, "çetelerin hoşlanmamalarını" içerik oluşturuculardan ve kanallardan kasıtlı olarak olumsuz oy kullanmaktan caydırmak için hoşlanmayanları gizlemeyi denediğini duyurdu. Deney, şirketin daha önce tartıştığı çözümlerden farklı bir uygulama, ancak Instagram gibi platformların hedeflenen saldırıları önleme girişimlerine benzer.

Mevcut kurulumda, her ikisinin de istatistikleri beğenme ve beğenmeme, içerik oluşturucunun bireysel YouTube Studio sayfasında görüntülenebilir, ancak videoda herkese açık olarak yalnızca beğeniler gösterilir. Testi açıklayan bir destek makalesinde YouTube, beğenmeme durumlarının içerik oluşturucunun refahını olumsuz etkileyebileceğini ve "bir içerik oluşturucunun videosunda hedeflenen bir beğenmeme kampanyasını motive edebileceğini" söylüyor. Temel olarak fikir, hoşlanmayan bir sayıyı görmenin ve yükselişini izlemenin, katılmak ve sayıyı büyütmek için yeterli motivasyon olabileceğidir.

İçerik oluşturucuların refah ve hedeflenen beğenmeme kampanyaları hakkındaki geri bildirimlerine yanıt olarak, genel beğenmeme sayısını göstermeyen birkaç yeni tasarımı test ediyoruz. Bu küçük deneyin parçasıysanız, önümüzdeki haftalarda bu tasarımlardan birini görebilirsiniz (aşağıdaki örnek!). pic.twitter.com/aemrIcnrbx

— YouTube (@YouTube) 30 Mart 2021

İçerik oluşturucular, yaratıcı çıktılarını yönlendirmek için bir geri bildirim biçimi olarak beğenilere ve hoşlanmamalarına güvenirler, ancak daha çok kasıtlı olarak vermek gibi bir oyun Steam'de kötü bir inceleme, yararlı bir özelliği kötüye kullanım için başka bir yüzeye dönüştürmek kolaydır. YouTube, hoşlanmayanlarla ilgili sorunları ele aldığını ilk duyurduğunda, üç fikir üzerinde düşünüyordu: hem beğenme hem de beğenmeme sayılarını gizleme, fazladan etkileşim gerektirerek bir şeyi beğenmeme konusunda daha fazla sürtüşme ekleme veya beğenme ve beğenmeme durumlarını tamamen kaldırma.

Bu test, ilk seçeneğin vaat ettiğinin yarısını gerçekleştiriyor ve belli bir ölçüde mantıklı. Sayılardan hoşlanmama sorunu ise, neden onları gizleyip ne olacağını görmüyorsunuz? Instagram, gönderilerde beğenileri gizlemeye karar verdiğinde benzer bir test denedi. Beğeniler doğası gereği olumludur, ancak yüksek bir beğeni sayısının peşinden koşmak, geçim kaynakları gönderileriyle etkileşimleri yakından izlemeye ve çok beğenilen içerik oluşturucular üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

YouTube saklamayı test etmiyor. tüm içerik oluşturucuların videolarından hoşlanmıyor, ancak bunları sayfanızda fark ederseniz veya izleyici olarak bir fikriniz varsa YouTube, sitesinde geri bildirim topluyor.