KİMDİR
Giriş Tarihi : 06-05-2021 19:26   Güncelleme : 06-05-2021 19:28

Yuri Gagarin Kimdir?

Yuri Gagarin kaç yaşında, nerede doğdu ve özel hayatı hakkında detaylar merak ediliyor. Yuri Gagarin hakkında her şey.

Yuri Gagarin Kimdir?

Yuri Gagarin   kaç yaşında, nerede doğdu ve özel hayatı hakkında detaylar merak ediliyor. Yuri Gagarin  hakkında her şey.


9 Mart 1934 tarihinde Gzhatsk yakınlarındaki Klushino köyünde dünyaya gelen Sovyetler Birliği pilotu ve kozmonutu Yuri Gagarin'in asıl adı Yuri Akekseyeviç Gagarin'dir.
Yuri Gagarin'in ikamet ettiği Klushino köyü, 1941 yılının Kasım ayında Almanlar tarafından işgal edilmş ve işgal süresince Gagarin ailesi evlerinin arka bahçelerine inşa ettikleri küçük bir kulübede yaşamak zorunda kalmıştır. Ayrıca, Yuri Gagarin'in iki kardeşi Almanlar tarafından esir alınmış ve Polonya'daki esir kampına gönderilmiştir.
YURİ GAGARİN'İN EĞİTİM HAYATI
Gagarin 1955 yılında teknik okuldan mezun olduktan sonra, Sovyet Ordusuna girmeye hazırlanmıştır. Bir öneri üzerine, Orenburg'daki İlk Chkalov Hava Kuvvetleri Pilot Okulu'na gönderilmiş ve 1957 yılında MiG-15'i tek başına kullanmıştır.
Buradayken Orenburg Tıp Fakültesi'nde okuyan Valentina Ivanovna Goryacheva ile tanışmış ve bu kadınla 7 Kasım 1957 tarihinde evlenmişlerdir.
Mezuniyet sonrası, korkunç havanın uçmayı riskli hale getirdiği Norveç sınırına yakın Murmansk Oblast'taki Luostari hava üssüne atanmış ve 5 Kasım 1957 tarihinde Sovyet Hava Kuvvetleri'nde Teğmen olmuştur. 6 Kasım 1959 tarihinde Kıdemli Teğmen rütbesine yükselmiştir.
YURİ GAGARİN VE SOVYET UZAY PROGRAMI
1960'lı yıllarda, Sovyetler Birliği'nde yeni misyon edinilen uzay programı ile ilgili yoğun araştırma ve eleme süreci yaşanmıştır. Yuri Gagarin de bu elemelere giren isimlerden biri olmuştur.
19 pilot ile birlikte Sovyet Uzay Programı'na seçilen Gagarin, Vostok misyonunun Soçi Altı isimli eğitim grubunun içerisinde yer almıştır.
Soçi Altı grubu, ilk uzay yolcusunun belirleneceği bir eğitim programıydı ve bu programdan başarı ile çıkmak için özel olarak oluşturulmuş eğitimleri geçmek gerekiyordu.
YURİ GAGARİN’İN ÖLÜMÜ
Uzaya çıkan ilk insan olması Yuri Gagarin'i hem Sovyetler Birliği'nde hem de tüm dünyada bir idol haline getirmiştir. Uzay seyahatinin ardından Star City Kozmonot Eğitim Üssü'nün Eğitim Müdür Yardımcısı olan Yuri Gagarin iki yıl sonra milletvekili seçilmiştir.
Tarihler 27 Mart 1968'i gösterirken Yuri Gagarin MiG-15 model uçak ile deneme sürüşü icra ederken bir kaza meydana gelmiş ve bu kaza neticesinde Yuri Gagarin, eğitmeni ile birlikte hayata gözlerini yummuştur. Yuri Gagarin'in ölümü sonrası vücudu yakılmış ve külleri Moskova'daki Kızıl Meydan'da Kremlin Duvarı Mezarlığına gömülmüştür.
Uçak kazasının ardından yapılan incelemelerde kazanın nedeni tespit edilememiş ve SU-11 model uçağın yol açtığı türbülansın kazaya neden olduğu ifade edilmiştir.
a